Bez škrtania soc. dávok sa deficit výraznejšie nezníži, tvrdí Ďurana (Pravda)

Ako uviedol Radova Ďurana z INESS pre agentúru SITA dňa 14.12.2011,na skresávanie schodku na plánované úrovne zrejme zvyšovanie daní a prípadné škrtanie prevádzkových výdavkov štátu postačovať nebude, nevyhnutné by bolo škrtať aj v transferoch obyvateľstvu.

Bez škrtania soc. dávok sa deficit výraznejšie nezníži, tvrdí Ďurana (Pravda)

Výraznejšie skresávanie deficitu verejných financií bez škrtov v transferoch obyvateľstvu, teda aj v rôznych dávkach, je takmer nemožné. Tvrdí to analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana.

Jedným z dôvodov je podľa neho aj to, že Slovensko má najvyšší deficit v pomere k celkovým príjmom v rámci únie, čo znamená, že rovnaká úroveň konsolidácie je pre Slovensko v porovnaní s inými krajinami náročnejšia. Len v roku 2012 má deficit verejnej správy verejnej správy dosiahnuť podľa Ďuranu 18 % daňovo-odvodových príjmov, čo jednoznačne dokazuje, že Slovensko si žije nad pomery.

Skutočnosť, že čiastočné škrty v rozpočtoch nebudú stačiť na udržateľnú konsolidáciu, naznačil v utorok aj guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch, podľa ktorého si slovenský rozpočet vyžaduje zásadné štrukturálne zmeny.

V súčasnosti totiž tvorí podstatnú časť slovenského hrubého domáceho produktu, ku ktorému sa hospodárenie štátu cez deficit verejných financií prirovnáva, export, z ktorého štát nezískava príjmy. Väčšinu príjmov slovenského rozpočtu tak tvoria jednotlivci svojou spotrebou.

Vláda Ivety Radičovej si pôvodne naplánovala postupné skresávanie schodku verejných financií z tohtoročných 4,9 % hrubého domáceho produktu, cez budúcoročných 3,8 % výkonu ekonomiky až po 3-percentný deficit v roku 2013. Tieto plány však zatiaľ len pre budúci rok vplyvom dopadu dlhovej krízy zrevidovala na 4,6 % hrubého domáceho produktu. Dôvodom boli aj stomiliónové výpadky očakávané v daňových a odvodových príjmoch, ktoré sa majú ešte navýšiť v roku 2013. Preto podľa Ďuranu na skresávanie schodku na plánované úrovne zrejme zvyšovanie daní a prípadné škrtanie prevádzkových výdavkov štátu postačovať nebude, nevyhnutné by bolo škrtať aj v transferoch obyvateľstvu.

Ministerstvo financií už v utorok v reakcii na vyjadrenia guvernéra centrálnej banky rovnako priznalo, že priestor na ďalšie plošné škrty v prevádzke štátu v súčasnej podobe nie je veľký. Preto ani ďalšia konsolidácia nemusí byť "taká jednoduchá" ako doteraz, potrebné budú systémové opatrenia. Ministerstvo financií momentálne vidí priestor predovšetkým v zvyšovaní efektívnosti verejnej správy. Podľa Ďuranu sa však napríklad ani doterajšie znižovania počtu zamestnancov na úradoch neodzrkadlilo na poklese obchodných nákladov, ktoré naďalej mierne rastú.

SITA

Pravda, 14.12.2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards