Slovensko môže mať problém si požičať (Hospodárske noviny)

Získavanie zdrojov závisí do značnej miery od ceny, ktorú Slovensko bude ochotné zaplatiť. V roku 2012 by mali úrokové náklady dosiahnuť 7-8% výdavkov rozpočtu, vyššie ponúkané zúročenie by rozpočet mohol ustáť za predpokladu výrazných škrtov v iných oblastiach, hodnotil Radovan Ďurana z INESS pre Hopodárske noviny dňa 13.12.2011.

Analýza. Viaceré krajiny sa nevyhnú komplikáciám s financovaním svojho dlhu. Tvrdí OECD

Mnohé krajiny môžu mať veľké problémy s pôžičkami na finančných trhoch aj v budúcom roku. Tvrdí to Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Obavy požičiavať zadlženým krajinám totiž investorov neopustia, píše sa v najnovšej správe organizácia, ktorá zastrešuje 34 najrozvinutejších krajín sveta vrátane Slovenska. „V niektorých chvíľach udalosti na trhu ukazujú, že trhovej dynamike dominujú zvieracie pudy, čo spôsobuje nárast úrokov. To má vážne dôsledky na udržateľnosť verejných dlhov,“ povedal šéf Oddelenia pre hodnotenie a riadenia dlhov Hans Blommenstein. Celkovo budú krajiny OECD potrebovať získať v budúcom roku 10,5 bilióna dolárov.

A Slovensku, ktoré je závislé od vývoja v dlhoch sa zmietanej eurozóny, sa tieto problémy nevyhnú. Tvrdia všetci oslovení odborníci.

„Predpokladám, že Slovensko nebude stáť mimo problémov. Sme veľmi prepojení s eurozónou a aj Slovensko má vážne problémy s verejnými financiami,“ zhodnotil riaditeľ Inštitútu hospodárskej politiky František Palko.

Potrebujeme 7,5 miliardy

Problémy pripúšťa aj Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity, ktorá požičiava na trhoch peniaze pre Slovensko. „Ak bude mať problémy eurozóna, budeme ich mať aj my,“ hovorí šéf agentúry Daniel Bytčánek.

Slovensko si bude v budúcom roku potrebovať požičať 7,5 miliardy eur. Z toho na začiatku roka asi miliardu. Len prednedávnom si pritom Slovensko dvakrát nedokázalo požičať. Raz investori nemali záujem, druhýkrát agentúra predaj dlhopisov zrušila. „Získavanie zdrojov závisí do značnej miery od ceny, ktorú Slovensko bude ochotné zaplatiť,“ pripomenul analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana.

Podľa Bytčánka je však cena, ktorú investori pýtajú, vysoká už teraz. Výnos sa v priemere pohybuje na úrovni piatich percent. „Je to dosť vysoký výnos, ale v súčasnosti sú slovenské dlhopisy so splatnosťou viac ako päť rokov nepredajné. Krátkodobé dlhopisy sú na úrovni troch až štyroch percent.“ Kritickou hranicou, ktorú neunesie dlhodobo žiadna krajina, je sedem percent.

Diery v rozpočte treba zaplátať

Bez znižovania rozpočtových schodkov sa pritom ani my finančnému kolapsu nevyhneme. „Nie je dlhodobo udržateľné, aby približne štvrtina výdavkov štátu nebola krytá rozpočtovými príjmami. Táto krajina na to v súčasnosti nemá,“ poznamenal Bytčánek.

Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) pritom viackrát zdôraznil, že kľúčové pre Slovensko bude znížiť rozpočtovú dieru pod tri percentá výkonu ekonomiky v roku 2013. Bez ohľadu na to, kto po marcových voľbách zostaví vládu.

Niektorí odborníci to už však nevidia príliš reálne. „Veľa by som na to nestavil, ale napriek tomu by som bol veľmi rád, keby sa to podarilo naplniť,“ vraví člen Predstavenstva Poštovej banky Igor Barát. „Splniť to je možné, ale muselo by sa stať niekoľko malých zázrakov súčasne,“ dodal s tým, že by sa musela hlavne oživiť ekonomika a naštartovať export.

„Budúcoročný deficit bude vyšší a bude nereálne znížiť ho v roku 2013 pod tri percentá,“ odhaduje Palko.

Slováci v eurovale

Preto odborníci nevylučujú ani to, že Slovensko bude potrebovať pôžičku z eurovalu – podobne ako Írsko a Portugalsko. Bez peňazí z finančných trhov by sme totiž podľa odhadu dlhovej agentúry prežili len asi do mája až júna budúceho roka. „Možnosť čerpania z eurovalu, samozrejme, existuje, otázne však, je či ten ešte bude mať voľné zdroje,“ povedal Ďurana.

Marek Ročkár

Hospodárske noviny, 13.12.2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards