Anketa: Máme šancu mať vyrovnaný rozpočet? (Hospodárske noviny)

Podľa Radovana Ďuranu z INESS, Slovensko za posledných 15 rokov nehospodárilo s vyrovnaným rozpočtom ani v časoch, keď prudko rástli daňové príjmy. Ako uviedol pre Hospodárske noviny dňa 12.12.2011, súčasný parlament nečinnosťou výrazne skomplikoval cestu za vyrovnaným rozpočtom, ktorý podľa nášho názoru vzhľadom na súčasný schodok a predpokladaný slabý rast daňových príjmov, nebude možné vyrovnať v horizonte 3 – 5 rokov.

Myslíme si, že je v silách Slovenska, aby dosiahlo vyrovnaný rozpočet. Bolo by to však veľmi bolestivé, keďže na to nie je práve najvhodnejší čas. Z politického hľadiska je to preto veľmi ťažko priechodné. Situácia nemusela byť natoľko vypätá, keď by sme mali vyrovnané rozpočty alebo vytvárali prebytky aspoň v dobrých rokoch. V súčasnosti však už nie je priestor na ďalšie masívne zadlžovanie.

Boris Fojtík, Tatra banka

Bez vyššej inflácie to nebude také jednoduché, ako to je na papieri. Pokiaľ tieto prísnejšie fiškálne pravidlá budú skutočne realizované, tak európske ekonomiky, vrátane Slovenska, s veľkou pravdepodobnosťou nenaplnia prognózy rastu, s ktorými počítajú vo svojich rozpočtoch, budú mať nižšie príjmy, a  aby tento fiškálny kompakt dodržali, tak budú musieť šetriť ešte viac, čo bude mať opätovne dosah na príjmy, a narastá tak riziko, že sa zamotajú do tejto špirály.

Kamil Boros, X-Trade Brokers

Slovensko za posledných 15 rokov nehospodárilo s vyrovnaným rozpočtom ani v časoch, keď prudko rástli daňové príjmy. Súčasný parlament nečinnosťou výrazne skomplikoval cestu za vyrovnaným rozpočtom, ktorý podľa nášho názoru vzhľadom na súčasný schodok a predpokladaný slabý rast daňových príjmov, nebude možné vyrovnať v horizonte 3 – 5 rokov. Vyrovnať rozpočet možné je, avšak, ak bude stagnovať ekonomický rast, pôjde o veľmi náročnú úlohu.

Radovan Ďurana, INESS

Momentálne sa slovenský deficit pohybuje nad úrovňou 4,5 až 4,9 %. A teda v súčasnosti dohodnuté kritériá na neplatenie sankcií nespĺňame. Tohto roku sme však kvôli zvýšeným príjmom a menším výdavkom dokázali znížiť štátny deficit o viac ako pätinu, čo je pozitívny jav, ktorý určuje trend k vyrovnanému rozpočtu v rokoch 2013 – 2014. Všetko však závisí od príjmov z exportu najmä do krajín eurozóny, a teda pri väčších výpadkoch príjmov z tejto oblasti môže náš rozpočet nabrať opačný trend zvyšovania deficitu, čiže nesplnenia dohodnutých podmienok. V súčasnom stave Slovensku, ako aj ostatným zadlženým krajinám, hrozí práve tento scenár.

Karol Piovarcsy, Saxo Bank

Hospodárske noviny, 12.12.2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards