Robert Fico ponúkol recept na krízu (Hospodárske noviny)

Ani tento rast zabíjajúci balíček by nedokázal vymazať viac ako pätinu, možno štvrtinu schodku. Žiadna strana sa nevyhne škrtaniu dávok, ak chce konsolidovať rozpočet, vysvetľoval Radovan Ďurana z INESS pre Hospodárske noviny dňa 12.12.2011.

Zvýšenie peňazí do Fondu má účel

Bohaté firmy a ľudia zaplatia o rok vyššie dane. Takýto recept na krízu naordinoval Robert Fico.

Bohaté firmy a ľudia zaplatia o rok vyššie dane. Takýto recept na krízu naordinoval štátnej kase Robert Fico na predvolebnom sneme Smeru-SD. „Sme pripravení zvýšiť dane vo veľkých firmách a u ľudí, ktorí zarábajú ročne viac ako 33-tisíc eur. Sme pripravení vyššie zdaniť luxus,“ zdôraznil Fico.

Áno, hovoria KDH a Most-Híd

Viac by tak zaplatili už tí ľudia, ktorí zarábajú mesačne 2 055 eur v čistom. Vďaka novej, 25-percentnej sadzbe dane by mali na páske zhruba o 150 eur menej. Vyššie dane by mali priniesť rozpočtu 144 miliónov eur. „Dá sa to urobiť, ale je potrebné najprv prepočítať, či sa kvôli tomu oplatí rozbiť systém jednotnej sadzby dane,“ vyhlásil predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Tento prístup schvaľujem, pridáva sa aj podpredseda KDH Július Brocka. „Bohatší by mali byť s krajinou solidárnejší ako chudobní.“

Pozor, hovoria podnikatelia

SDKÚ-DS zvyšovanie priamych daní odmieta, liberáli Richarda Sulíka odmietajú aj zvýšenie DPH. Podnikateľské združenia a ekonomickí analytici pred zvyšovaním priamych daní varujú. „Rizikom je spomalenie rastu ekonomiky,“ hovorí analytik Ineko Peter Goliáš.

Bez zvyšovania daní to nepôjde, zhodujú sa však experti. Finančná kríza a nedôvera veriteľov voči Európe tlačia do tvrdšieho napĺňania štátnej kasy aj slovenských politikov. Prvou stranou, ktorá v predvolebnom zápase odhalila svoj liek na rastúce dlhy, je Smer-SD. V prípade vládnutia chce zvýšiť daň z príjmu fyzických osôb na 25 percent. „V súčasnosti by sa dotkla približne 25-tisíc daňovníkov,“ tvrdí ekonomický expert strany Peter Kažimír. Pre firmy s daňovým základom nad 30 miliónov eur Smer navrhuje zaviesť progresívnu daň a zvýšiť sadzbu na 22 percent. Strana tiež plánuje zaviesť dane z dividend a podielov na zisku vo výške päť percent. „Daň by sa týkala len fyzických osôb. Tieto tri zmeny by spolu priniesli 144 miliónov eur,“ spresnil Kažimír. Ďalších sto miliónov eur do štátnej kasy by malo podľa neho priniesť zvýšenie bankového odvodu a strana chce „razantne“ presadiť aj daň z finančných transakcií na úrovni EÚ.

Daňová smršť

„Ani tento rast zabíjajúci balíček by nedokázal vymazať viac ako pätinu, možno štvrtinu schodku. Žiadna strana sa nevyhne škrtaniu dávok, ak chce konsolidovať rozpočet,“ upozorňuje analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych analýz Radovan Ďurana s odkazom na gigantický mínus 2,8 miliardy eur, s ktorým chcú politici na budúci rok hospodáriť. Program najsilnejšej opozičnej strany veľmi nepotešil podnikateľov. „Cesta zvyšovania daní a trestania úspešných nie je správna,“ tvrdí výkonný riaditeľ klubu 500 Tibor Gregor. Politici by si mali najprv pozametať pred vlastným prahom. Za neprípustné považuje to, aby taká malá krajina ako Slovensko bola v korupcii medzi najhoršími spomedzi európskych krajín. Ďalšie peniaze odporúča Gregor získať zrušením daňových úľav pre zahraničných investorov, ktorí sú takto zvýhodnení pred domácimi firmami. „Nemusí to priniesť viac peňazí, pretože práve bohatí ľudia vedia, ako si znížiť základ dane,“ upozorňuje výkonný predseda Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina.

O čosi vyšší výnos z daní by sa však mohol Slovensku vypomstiť. Vyššie dane totiž odrádzajú investorov pred príchodom na Slovensko a ľudí pred podnikaním. „Prejaví sa to väčším počtom nezamestnaných,“ tvrdí podpredseda Mostu-Híd Zsolt Simon, ktorý považuje daňový program Smeru za číry populizmus. „Keď bude vyššia daň na tabak, o to viac sa bude pašovať z okolitých krajín, daň na alkohol zvýšila práve Ficova vláda a výber poklesol a na vyššie dane z príjmu firmy zareagujú zdaňovaním v zahraničí,“ tvrdí Simon.

Návrat k zákazu zisku

Predseda Smeru Róbert Fico tvrdí, že ústavne čistým spôsobom zavedú zákaz zisku zdravotných poisťovní. Sľúbil zrušiť špecializované úrady štátnej správy na úrovni krajov. „Takto získané kapacity presunieme na daňové úrady, aby mohli odhaľovať daňové podvody,“ dodal. V prípade vládnutia chce pri stavbách diaľnic oživiť PPP projekty. Smer tiež v programe hovorí o urýchlení dostavby jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach a stavbe širokorozchodnej železnice.

Tomáš Nejedlý

Hospodárske noviny, 12.12.2011

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards