Lekári videli v akciovkách i nedostupnosť informácií (Aktuálne.sk)

Podľa Juraja Karpiša z INESS budú nemocnice ako akciovky transparentnejšie ako transformované subjekty. Ako povedal pre Aktuálne.sk dňa 8.12.2011, budú napríklad podliehať štandardnému auditu čo zvýši dôveryhodnosť a presnosť informácii o ich ekonomickej aktivite. Okrem toho výkazy obchodných spoločností sú verejne dostupné vo vestníku.

Bratislava - Jedným z dôvodov, pre ktorý lekári odmietali transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti, bola podľa nich nemožnosť dostať sa k informáciám o ich hospodárení, personálnych normatívoch či štruktúre výkonov a ich preplácaní poisťovňami.

Zdravotnícki analytici ale zdôrazňujú, že pre akciové spoločnosti, v ktorých má štát sto percent, infozákon platí.

V memorande, ktoré v úvode novembra preložilo vláde počas rokovaní Lekárske odborové združenie, lekári tvrdili, že akciovky vlastnené štátom "sú významne menej transparentné voči občianskej spoločnosti, pretože nepodliehajú zákonu o slobodnom prístupe k informáciám."

Analytici: Prístup k informáciám je

Analytik Dušan Zachar z INEKO hovorí, že to nie je pravda. "Akciové spoločnosti so stopercentnou účasťou štátu podliehajú zákonu o slobodnom prístupe k informáciám," povedal.

Podotkol, že verejnosť by mala aj po transformácii nezmenené práva domáhať sa informácií o kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti cez samotné nemocnice, zdravotné poisťovne, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a ministerstvo zdravotníctva.

"Po účinnosti ostatnej novely infozákona by pre transformované nemocnice platilo akurát určité obmedzenie pre povinné zverejňovanie zmlúv uzatvorených v bežnom obchodnom styku, čo je však pre informovanosť pacientov marginálne obmedzenie," doplnil ale.

Analytik INESS Juraj Karpiš hovorí, že nemocnice ako akciovky by podliehali štandardnému auditu, čo by zvyšovalo dôveryhodnosť a presnosť informácii o ich ekonomickej aktivite. "Okrem toho výkazy obchodných spoločností sú verejne dostupné vo vestníku," poznamenal.

Lekári: S informáciami sú problémy

Lekári to ale vidia inak. Podpredseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský hovorí, že ich skúsenosti s dožadovaním sa informácií neboli také, ako tvrdia analytici.

"Pred našou akciou sme akciovky požiadali o informácie, koľko majú atestovaných, koľko neatestovaných lekárov, koľko výkonov mesačne urobia, aké je neplnenie poisťovní, teda, koľko im poisťovne reálne preplácajú výkony, pýtali sme sa na základné fungovanie akcioviek a ich manažmentu cez infozákon. Niektoré malé akciovky nám odpovedali, niektoré to ale odmietli."

Lekárom podľa ich slov odmietla poskytnúť informácie napríklad akciovka v Poprade.

Na vedenie majú dosah

Analytici hovoria o väčšej transparentnosti akcioviek, primárka onkológie Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave Daniela Sejnová ale zdôrazňuje, že rezort zdravotníctva si dnes môže na nemocnice vo svojej pôsobnosti podrobne posvietiť. "To, že bude mať minister väčší dosah na akciovú spoločnosť, nie je pravda," povedala.

Ak sa podľa nej ukáže, že vedenie nemocnice nehospodári rozumne, minister môže okamžite konať. "Už teraz má taký dosah na riaditeľa, že ho môže zrána do večera odvolať," tvrdí.

Podľa Sejnovej by sa v prípade transparentnosti vedení nemocníc malo brať do úvahy najmä to, že s každou garnitúrou sa menia aj riaditelia, kedy sa zvyknú manažmenty plošne vystriedať. Ako dodala, noví ministri často o stoličku pripravia aj "dobrých hospodárov."

Pozastavená, nie zastavená

Transformácia bola jedným z bodov, pre ktorý bolo z nemocníc v lete ochotných odísť až 3800 lekárov. Vláda si však premenu nemocníc zadala ako jednu zo svojich priorít, keďže v nej vidí ozdravný nástroj pre celý sektor. Lekári ale hovorili o hrozbe privatizácie. Chceli garanciu úplnej stopky.

Keďže z nej rezort zdravotníctva nemienil ustúpiť, zasiahol prezident. Argumentoval, že ju nateraz pozastaví, aby sa vyriešili rokovania medzi LOZ a ministrom Ivanom Uhliarikom. O premene budú opätovne rozhodovať poslanci. Dvakrát sa ju pokúsil zastaviť opozičný Smer-SD. V Národnej rade však nemal podporu.

Transformácia tak naďalej beží. Pravdepodobne o nej definitívne rozhodnú marcové voľby. Strana SDKÚ-DS už skrze svojich poslancov deklarovala, pokiaľ bude opäť vo vláde, premenu dokončí.

Stanislava Harkotová

Aktuálne.sk, 8.12. 2011

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards