Zákon roka prešiel vďaka Smeru (Hospodárske noviny)

Ako uviedol Radovan Ďurana pre Hospodárske noviny dňa 8.12. 2011, 1,7-percentný reálny rast považujem za optimistický scenár. Skutočnosť, že parlament sa vzdal možnosti opatreniami znižovať schodok, považujem za zlyhanie volených zástupcov daňových poplatníkov.

Rozhádanú „koalíciu“ pri štátnom rozpočte spasil opozičný Smer-SD. Líder ľavičiarov Robert Fico totiž krátko pred hlasovaním o zákone roka vyhlásil, že niektorí poslanci Smeru-SD sa ho nezúčastnia. Tým sa znížilo takzvané kvórum, teda počet hlasov potrebných na schválenie rozpočtu. A koalícii tak stačilo 75 zákonodarcov na jeho odklepnutie. Rozpočet totiž odmietli podporiť štyria poslanci Obyčajných ľudí.

„Je lepšie mať rozpočet, ktorý nie je dobrý, ako ho nemať,“ vysvetlil podanú ruku koalícii Fico. Štátu by v opačnom prípade mohli zdražieť pôžičky. Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) tiež zdôraznil, že rozpočet bolo potrebné schváliť. „Som rád, že sa nám to podarilo. Rokoval som so Smerom, s Obyčajnými ľuďmi aj so SNS. Toto bolo východisko,“ vysvetlil Mikloš.

Hrozilo provizórium

Fico si však dal podmienku. Chcel, aby sa vytvorila 50-miliónová rezerva pre budúcu vládu na hasenie problémov v zdravotníctve. Parlament tento balík peňazí odobril ešte pred hlasovaním o rozpočte.

Ak by Národná rada neschválila rozpočet, krajina by hospodárila v takzvanom provizóriu. Napríklad výdavky ministerstiev by ostali na rovnakej úrovni ako v tomto roku.

Aj podľa analytikov by takýto scenár nezlepšil nervóznu náladu na finančných trhoch, kde si aj Slovensko musí požičiavať napríklad na chod štátu. Vladimír Gešperík zo spoločnosti Capital Markets síce vraví, že Slovensko je v globálnom svete malý hráč, ale „neschválenie rozpočtu by situáciu mohlo zhoršiť“.

Optimistický rozpočet

V budúcom roku by Slovensko malo podľa rozpočtu hospodáriť so 4,6-percentným schodkom. Ekonomika by mala stúpnuť o 1,7 percenta. Odborníci upozorňujú, že našej ekonomike sa v budúcom roku bude zrejme menej dariť. „1,7-percentný reálny rast považujem za optimistický scenár. Skutočnosť, že parlament sa vzdal možnosti opatreniami znižovať schodok, považujem za zlyhanie volených zástupcov daňových poplatníkov,“ zhodnotil analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana.

To, že zákon roka počíta s prehnanými číslami vyčítala ministrovi aj opozícia. „V prípade, že by bol nulový rast, dlh vyskočí už v budúcom roku na 50 percent,“ poznamenal exminister financií Ján Počiatek (Smer-SD).

Mikloš však považuje rozpočet za reálny. Pripomenul, že napríklad Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) predpovedá Slovensku vyšší rast ako rezort financií.

Hra na zlého Fica sa skončila

Podľa politického analytika Jána Baránka z agentúry Polis môže byť hlasovanie o rozpočte signálom zbližovania sa pravice a ľavice. Predvolebný súboj totiž nevedú stredopravé strany s ľavicovým Smerom-SD. Bývalá koalícia sa prie medzi sebou, tvrdí. „Hra na zlého Fica a dobrú pravicu sa skončila. Je dosť veľká pravdepodobnosť, že po voľbách vznikne veľká koalícia,“ poznamenal. To by znamenalo, že so Smerom-SD by koalíciu vytvorili viaceré strany terajšej koalície. „Ak sa kríza bude prehlbovať, je lepšie, ak má krajina čo najširšiu vládu. Bude totiž potrebné prijímať nepopulárne opatrenia,“ uzavrel Baránek.

Marek Ročkár

Hospodárske noviny, 8.12. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards