Zákon roka drží v šachu Obyčajný človek Matovič (Hospodárske noviny)

Schodok vyšší o jedno percento HDP znamená vyššie ročné náklady len na úroky o 28 miliónov eur. Samotný dlh, ktorý bude treba splatiť, vzrastie o 700 miliónov. To je v súčasnosti polovica z daní z príjmov, ktoré zaplatia ľudia, hodnotil pre Hospodárske noviny dňa 7.12. 2011 Radovan Ďurana z INESS.

Osud kľúčového zákona – štátneho rozpočtu na rok 2012, zostal v rukách jediného politika.

Líder hnutia Obyčajní ľudia a poslanec Igor Matovič a jeho ďalší kolegovia odmietajú v Národnej rade SR podporiť návrh rozpočtu z dielne ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ-DS), pokiaľ parlamentné strany nezaplatia z vlastného vrecka tretinu nákladov na predčasné voľby v marci. „Sme ochotní koalícii pomôcť schváliť rozpočet, v tom prípade, ak sa vzdajú tých desiatich miliónov eur,“ prízvukuje Matovič.

Aj keď SDKÚ-DS, Most-Híd či SaS si to predstaviť vedia, KDH ako jediná vládna strana to odmieta. „Matovič prispel k tomu, aby boli predčasné voľby, a chce, aby to zaplatili iní? Keby s nami minister o takejto veci rokoval, urazil by som sa,“ reagoval podpredseda KDH Július Brocka.

Bez Matoviča a spol. nemá vládna štvorka väčšinu v parlamente. Na schválenie rozpočtu by jej však stačila neúčasť aspoň jedného z opozičných poslancov.

Znížilo by sa tým tzv. kvórum, teda počet poslancov, ktorí sú prítomní v rokovacej sále. A pri rozpočte stačí, ak bude schválený nadpolovičnou väčšinou poslancov. Všetci zákonodarcovia okrem poslancov Smeru-SD však včera tvrdili, že sa na hlasovaní zúčastnia. „Zatiaľ je to predčasná otázka,“ reagoval podpredseda ľavičiarov Robert Kaliňák na otázku, či sa všetci poslanci Smeru-SD zúčastnia na hlasovaní.

V prípade krachu rozpočtu by budúci rok krajina začala v rozpočtovom provizóriu. Vtedy by výdavky ostali viazané na úrovni tohto roka. Diera v rozpočte by však mohla byť o niečo menšia. Mohlo by nám to však spôsobiť problémy pri pôžičkách štátu. „Provizórium je signálom slabej vlády. Slabá vláda je znakom politických problémov, čo investori dôkladne monitorujú,“ hovorí analytik spoločnosti Next Finance Martin Prokop. Preto podľa neho bude na upokojenie investorov nevyhnuté, aby sme rozpočet prijali.

Ako však pripomína analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana, „výsledok volieb môže mať na rozhodovanie investorov väčší vplyv“.

Potrebu prijať rozpočet si uvedomujú aj poslanci bývalej koalície. Niektorí z nich však jedným dychom dodávajú, že aj takáto podoba zákona roka stojí na „vratkých nohách“. „Každý vie, že rozpočet je postavený na nereálnych základoch,“ hovorí poslanec KDH Anton Marcinčin. Rozpočet totiž predpokladá 1,7-percentný rast v budúcom roku. Niektoré banky však majú oveľa horšie vyhliadky. Slovenská sporiteľňa predpokladá jednopercentný rast, Tatra banka dokonca hovorí o miernej polpercentnej recesii.

„Môže sa v blízkej budúcnosti ukázať, že aj deficit 4,6 percenta, s ktorým počíta rozpočet, nemusí stačiť na udržanie kredibility Slovenska na finančných trhoch,“ priznáva predseda parlamentného finančného výboru Jozef Kollár (SaS).

Podľa Marcinčina bude aj preto musieť budúca vláda oveľa drastickejšie zakopávať rozpočtové diery. Zvyšovaniu daní a tvrdým rozpočtovým škrtom sa nevyhneme, tvrdí.

Dosluhujúca koalícia sa však na významnejších zásahoch do rozpočtu v podobe ďalších opatrení nedohodla. I Keď ich mal minister financií v rukáve asi tridsať, baviť sa o nich odmietalo práve KDH a Most-Híd. „Je to rozhodne chyba. Schodok vyšší o jedno percento HDP znamená vyššie ročné náklady len na úroky o 28 miliónov eur. Samotný dlh, ktorý bude treba splatiť, vzrastie o 700 miliónov. To je v súčasnosti polovica z daní z príjmov, ktoré zaplatia ľudia,“ poznamenal Ďurana.

Marek Ročkár

Hospodárske noviny, 7.12. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards