Rozhovor s Jurajom Karpišom (Plus jeden deň)

Centrálne banky budú aj naďalej tlačiť nové peniaze na záchranu bánk, čo prinesie ďalší rast cien. Pritom už dnes je na Slovensku vysoká inflácia. Možno čakať napríklad to, že úroky na úveroch a hypotékach pre ľudí budú v budúcnosti rásť, povedal Juraj Karpiš z INESS v rozhovore pre Plus jeden deň dňa 7.12. 2011.

Ako sa zhoršujúca ekonomická vyhliadka dotkne našich domácností? Spýtali sme sa na to ekonomického analytika Juraja Karpiša.

Akým spôsobom sa zhoršujúca situácia môže dotknúť konkrétnych ľudí?

– Slovenský dlh rastie vysokým tempom. Situácia je naozaj vážna a preto možno čakať, že v najbližších rokoch bude musieť štát radikálne šetriť na dôchodkoch či v zdravotníctve a iných oblastiach a pravdepodobne dôjde aj k zvyšovaniu daní.

Čo to znamená?

– Ľudia dostanú za svoju prácu menej peňazí alebo zaplatia viac na spotrebných daniach za benzín, alebo alkohol. Nemožno vylúčiť ani ďalšie zvyšovanie DPH, čo predraží takmer všetko, čo ľudia nakupujú. Počet nezamestnaných určite nebude klesať.

Takže ceny v obchodoch pôjdu hore. Na čo ďalšie sa môžeme pripraviť?

– Centrálne banky budú aj naďalej tlačiť nové peniaze na záchranu bánk, čo prinesie ďalší rast cien. Pritom už dnes je na Slovensku vysoká inflácia. Možno čakať napríklad to, že úroky na úveroch a hypotékach pre ľudí budú v budúcnosti rásť.

Ako by sa mali správať v takejto situácii domácnosti, čo by ste im poradili?

– Zdá sa, že nás čakajú opäť ťažké časy, preto by sa ľudia nemali zbytočne zadlžovať. Mali by si radšej sporiť, a to najmä tí, ktorých práca je ohrozená.

Mali by ľudia viac peniaze držať doma, alebo ich dávať do banky? Ako by sa mali správať?

– Nie je to rozhodujúce, vklady v bankách sú garantované štátom. Rezerva v hotovosti na niekoľko mesiacov výdavkov však nie je na škodu.

Pôjdu ceny nehnuteľností hore? Má záujemca kupovať nový byt už teraz, alebo bude lacnejši o rok?

– Keďže nebude klesať počet nezamestnaných, ťažko sa hľadajú dôvody na to, prečo by mali ceny nehnuteľností rásť. Pre vysoký dlh hrozí, že rastúce úroky na úveroch nebudú ľudia schopní splácať a nakoniec prídu o nehnuteľnosť a časť svojich peňazí.

Plus jeden deň, 7.12. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards