Neistota prekonala Lehman Brothers (Hospodárske noviny)

Ako povedal pre Hospodárske noviny dňa 6.12. 2011 Juraj Karpiš z INESS, väčšina ukazovateľov napätia na finančných trhoch zatiaľ nedosiahla hodnoty, aké boli pri páde Lehman Brothers. Situácia je však horšia z hľadiska radikálne obmedzenej kapacite štátov ďalej podporovať bankový systém s verejných zdrojov.

Situácia v eurozóne je horšia ako po páde banky Lehman Brothers, ktorý v roku 2008 odštartoval finančnú a hospodársku krízu.

Tvrdí to Národná banka Slovenska v Správe o finančnej stabilite za prvý polrok 2011. Dôvodom je podľa nej to, že štáty nevedia garantovať finančnú stabilitu. „To isté platí pre akcieschopnosť centrálnych bánk vo vzťahu k ďalšej podpore podmienok pre ekonomické oživenie,“ tvrdí banka v správe.

Banky budú opatrnejšie

Problémy bánk pocítia aj ľudia. Neistá situácia totiž podľa analytikov povedie k opatrnosti pri poskytovaní úverov. „Jednak to bude z vlastnej vôle, ale budú aj donútené matkami. Napríklad Rakúsko už znemožňuje väčšiu angažovanosť svojim dcérskym bankám v strednej a vo východnej Európe. Bude to i v tom prípade, že klient bude bonitný,“ hovorí analytička Next Finance Markéta Šichtařová. Okrem toho bude na Slovensku pretrvávať vysoká nezamestnanosť, čo taktiež povedie k neochote požičiavať. „Dôvodom bude sentiment, ktorý bude prevládať na trhu,“ povedal analytik Trim Broker Peter Greguš.

Podľa viacerých ekonómov však ku krajnej situácii, ktorou boli v roku 2008 masové bankroty bánk, zatiaľ dochádzať nebude. Greguš očakáva, že v najhorších momentoch predsa len zasiahnu štáty. „Videli sme to pri Dexii, ktorú zachránil štát. Či a koľko ich skrachuje, budeme vidieť až potom, keď padne prvá. Zatiaľ však platí, že banky v eurozóne skrachovať nemôžu.“

Rast nezamestnanosti

Ani ďalší analytici to až tak čierne nevidia. „Správa je trochu viac pesimistická, ako by mala byť. Situácia nie je dobrá, no nemyslím si, že dnešok sa dá porovnávať so situáciou po páde Lehman Brothers,“ hovorí analytik UniCredit Bank Dávid Dereník. „Väčšina ukazovateľov napätia na finančných trhoch zatiaľ nedosiahla hodnoty, aké boli pri páde Lehman Brothers,“ dopĺňa Juraj Karpiš z Inštitútu INESS.

Situácia v eurozóne napriek tomu môže budúci rok viesť k rastu nezamestnanosti či prepúšťaniu. „Rásť bude z titulu neschopnosti trhu prijímať nových absolventov, ale aj prepúšťania niektorých firiem,“ povedal Dereník. „Týkať sa to bude napríklad vývozných firiem, keďže spomalenie Nemecka bude mať na nich dopad. Prepúšťanie postihne aj developerov a určite aj služby. Ľudia nebudú chcieť do nich investovať veľa peňazí,“ tvrdí Markéta Šichtařová z Next Finance.

Podľa niektorých analytikov budúci rok nižší rast hrubého domáceho produktu postihne aj automobilky či spotrebnú elektroniku, keďže ľudia budú viac šetriť.

Marek Poracký

Hospodárske noviny, 6.12. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards