Neklape nám to? Zoberme sa! (SME)

Po sérií  zbytočných európskych krízových samitov sa blíži ten kľúčový. 9.decembra Nemecko navrhne zásadnú zmenu fungovania Európskej únie.

Neklape nám to? Zoberme sa! (SME)

Euro má zachrániť centralizácia a hlbšia integrácia. To je už desaťročia preferovaná odpoveď politikov na akýkoľvek problém v Európe.  V integrácii sa vraj dá ísť len dopredu, nezmyselné strašenie vojnou sa stalo obľúbeným „argumentom“. Vytvorili sme masívne štrukturálne problémy v eurozóne spackanou  centralizáciou monetárnej politiky? Vyrieši to centralizáciou fiškálnej a hospodárskej politiky. Nemecko navrhne fiškálnu úniu, ku ktorej sa majú pripojiť ostatné krajiny, ktoré túžia po nemeckej kreditke. Vraj bez fiškálnej únie nemôže byť monetárna únia. Okrem toho, že táto dnes veľmi obľúbená floskula ignoruje fungovanie svetového finančného systému počas celého 19. storočia, odporuje aj každodennej skúsenosti. Ja a môj mäsiar úspešne fungujeme v rovnakej mene bez toho, že by som ručil za jeho záväzky. Inak prečo nám to hovoria až dekádu po tom, čo zaviedli euro?

Po vzdaní sa časti právomocí členskými krajinami konečne vo veľkom na trhy vstúpi Európska centrálna banka. Jej doterajšia zdanlivá zdržanlivosť je len strategickým nástrojom v politickom vyjednávaní. Nenechajte sa pomýliť, ak by naozaj išlo o prežitie eura, eurokrati by o použití tlačiarní neváhali ani sekundu. ECB čaká na signál za dverami už dnes. Úsmevný je preto mediálny obraz ECB , ktorá  o 50% prestreľuje svoj inflačný cieľ a dlhopisy krajín nakupuje tempom, že celý slovenský dlh by skúpila za mesiac, ako cudnej, konzervatívnej „takmer Bundesbanky“.

Pár, ktorému to neklape sa rozhodol situáciu zachrániť svadbou. Na začiatku to môže fungovať. Politici s vidinou nemeckej kreditky sľúbia kadečo. Problémy prídu, keď nemecký úradník prvý krát skúsi znížiť dôchodok talianskemu penzistovi. Rozvod potom môže byť naozaj drahý a búrlivý.

Juraj Karpiš, INESS

SME, 4.12. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards