Euroval míňa svoj vytýčený cieľ (Hospodárske noviny)

Podľa Juraja Karpiša z INESS euroval zmierňuje tlak na úsporné opatrenia v problematických krajinách a trestá zodpovedné krajiny. Ako povedal pre Hospodárske noviny dňa 30.11. 2011, euroval je len nástroj, ktorý umožní prehodiť straty z chybných rozhodnutí a nadspotreby v minulosti na daňových poplatníkov v iných krajinách. Dlhovú krízu zhoršuje.

Ministri financií Európskej únie včera „vylaďovali“ nové zbrane na boj proti dlhovej kríze.

Kľúčovým malo byť dohodnutie technických detailov o zväčšení „palebnej sily“ eurovalu, prioritu však nakoniec dostala otázka väčšieho zapojenia Európskej centrálnej banky ECB do pomoci eurozóne. Politické špičky si totiž uvedomujú, že euroval stratil dôveru. „Nie som veľký optimista, že politici eurozóny vedia ponúknuť také opatrenia, ktoré razantným a dôveryhodným spôsobom dokážu upokojiť finančné trhy,“ vyhlásil včera pred stretnutím český minister financií Miroslav Kalousek. „Financmajstri“ dokončovali aj plán rekapitalizácie európskych bánk.

Jeden bilión nebude

Na zvýšení eurovalu sa lídri jednotlivých krajín eurozóny dohodli na summite už pred mesiacom. Terajšia voľná kapacita, necelých 300 miliárd eur, sa má nafúknuť až na jeden bilión, a to bez akýchkoľvek nových záruk členských štátov. Fígeľ je v tom, že euroval by preplatil investorom kupujúcim nové dlhopisy problémových krajín až 20 percent prípadných strát na cenných papieroch. „Maródi“ eurozóny by si tak vedeli požičať viac ako jeden bilión eur, čo by sa považovalo za novú efektívnu kapacitu záchranného fondu.

Analytici si myslia, že investori si vypýtajú výrazne vyššie garancie a nová výška kapacity eurovalu nenaplní očakávania. Celý stabilizačný mechanizmus navyše stojí na krajinách s najvyšším ratingom AAA. Čoraz častejšie sa však objavujú správy, že Francúzsko v najbližších týždňoch opustí klub najprominentnejších ekonomík sveta. Ratingová agentúra Standard & Poor's hodlá podľa denníka La Tribune zmeniť výhľad Paríža na negatívny už v najbližších dňoch. K zníženiu hodnotenia krajiny a jej schopnosti vyrovnať sa s finančnými záväzkami tak bude chýbať už len krok. „Euroval by mohol mať v takomto prípade problém s dosiahnutím cieľovej kapacity,“ povedal slovenský zástupca v eurovale Martin Bruncko. Politické špičky sa v boji o dôveryhodnosť nevzdávajú a rozmýšľajú nad väčším zapojením súkromného sektora do financovania eurovalu. Detaily sú však stále neznáme.

Euroval je „pasé“

„Euroval je len nástroj, ktorý umožní prehodiť straty z chybných rozhodnutí a nadspotreby v minulosti na daňových poplatníkov v iných krajinách. Dlhovú krízu zhoršuje.“ Podľa Juraja Karpiša z Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií INESS totiž zmierňuje tlak na úsporné opatrenia v problematických krajinách a trestá zodpovedné krajiny.

Svoju úlohu v záchrane eurozóny by však mohol zohrať. „Pomôcť by mohla transformácia eurovalu na obdobu európskeho menového fondu za užšej spolupráce s Európskou centrálnou bankou,“ myslí si Radko Kuruc z Inštitútu hospodárskej politiky.

Jednotlivé štáty by sa mali podľa jeho slov zamerať na štrukturálne reformy, stabilizáciu verejných financií a ekonomický rast. Avšak „naháňanie“ sa za väčším eurovalom pri súčasnom nastavení sa podľa neho minie účinkom.

Jakub Mendel

Hospodárske noviny, 30.11. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards