Gašparovič žiada stopnúť podporu rakúskej firme (SITA, Pravda)

Investičné stimuly sú selektívnou podpora vybraných investorov na náklady všetkých ostatných podnikateľov na Slovensku, povedal dňa 29.11. 2011 Richard Ďurana z INESS.

Prezident Ivan Gašparovič požiadal premiérku Ivetu Radičovú, aby pozastavila investičný stimul pre rakúsku firmu Gallai & Wolff.

Štátnu pomoc za viac ako 3 mil. eur jej schválila vláda 23. novembra na výstavbu nového závodu v Klenovci. Ako v utorok informuje denník SME, výhrady voči stimulu mal Klub 500, ktorý združuje najväčších domácich zamestnávateľov.

S požiadavkou hlavy štátu mala predsedníčka vlády podľa prezidentovho hovorcu Mareka Trubača súhlasiť. "Je možné, aby vláda dotovala konkurenčné zahraničné firmy a prispievala tak k likvidácii vlastných firiem?" citujú noviny predsedu predstavenstva Doprastavu Ivana Šestáka.

Spomínaná investícia by ohrozila zákazky a pracovné miesta u jedného z jeho členov, stavebnej spoločnosti Doprastav, a.s. Jej závod Oceľové konštrukcie so sídlom v Novom Meste nad Váhom vyrába rovnaký sortiment ako rakúsky výrobca. Pracuje v ňom 55 ľudí a ročne vyrobia dvetisíc ton kovových konštrukcií. Podobnú kapacitu chcel podľa denníka dosiahnuť aj rakúsky investor ale s 253 pracovníkmi. Doprastav musel v poslednom období uvoľniť okolo 1 500 zamestnancov, pričom necelá stovka odišla aj zo závodu Oceľové konštrukcie. Štát tak mesačne prichádza o 480-tisíc eur len na platbách sociálneho a nemocenského.

Ministerstvo hospodárstva, ktoré návrh na podporu rakúskej firmy predložilo do vlády, sa vyjadrilo, že zatiaľ nemá od hlavy štátu oficiálnu informáciu o tom, že chce stimul pozastaviť. Pre ministerstvo je momentálne platné rozhodnutie vlády z minulého týždňa. Podľa hovorcu rezortu hospodárstva Róberta Mervu o pomoc môže požiadať aj Doprastav.

SME upozorňuje, že rakúska firma teraz možno presmeruje svoje aktivity do Maďarska alebo na Ukrajinu, kam plánovala ísť, ak by nedostala podporu na Slovensku.

Spoločnosť Doprastav pritom nevníma ako seriózneho konkurenta. "Hlavným dôvodom je ich staromódny sortiment, ktorý pokrýva len malú časť nášho zamerania," povedal partner rakúskej firmy Gustav Gallai.

Podľa analytika inštitútu INESS Richarda Ďuranu prezident robí dobre, že je proti stimulu, nie však preto, že má uprednostňovať domácich investorov pred zahraničnými. Stimuly považuje za ekonomicky neobhájiteľný transfer bohatstva a prejav ekonomického nacionalizmu. "Je to selektívna podpora vybraných investorov na náklady všetkých ostatných podnikateľov na Slovensku," dodal Ďurana.

SITA

Pravda, 29.11. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards