Dlhová kríza zdražuje Slovensku pôžičky (Hospodárske noviny)

Ako uviedol pre Hospodárske noviny dňa 29.11. 2011 Radovan Ďurana z INESS, druhý signál nezáujmu o slovenské dlhopisy už nemožno považovať za náhodný. Je však ťažké oddeliť, nakoľko je nezáujem spôsobený zlou situáciou slovenských verejných financií alebo krízou v eurozóne.

Slovensku hrozí, že bude mať problém získať dostatok peňazí na svoje výdavky z finančných trhov. Včerajšia aukcia trojročných dlhopisov skončila ďaleko za očakávaniami. Zatiaľ čo Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity odhadovala zisk až na 150 miliónov eur, investori nakoniec nakúpili cenné papiere iba za 28 miliónov eur. Za požičanie si pritom vypýtali až 3,46-percentný úrok. „Odhad sa robil ešte koncom októbra, vtedy ešte Taliansko a Slovinsko na tom neboli tak zle a investori sa ešte tak veľmi neplašili,“ objasňuje príčinu sklamania riaditeľ odboru riadenia dlhu agentúry Tomáš Kapusta. „Samozrejme, nebola úspešná z toho pohľadu, že trhy sú rozbité a investori neinvestujú do dlhopisov ani v prípade krátkych splatností,“ dodáva. Úspech však vidí v tom, že na dražbe sa zúčastnili všetci, ktorí prejavili predbežný záujem. „Ak by táto situácia dlhodobo pretrvávala, Slovensko môže mať problém so svojím financovaním.“ V podobnej situácii je však podľa Radoslava Kasíka z Across Wealth Management väčšina krajín eurozóny.

Treba konať

Slovenské ministerstvo financií zatiaľ popiera, že by sme mali problémy s financiami. „V tejto chvíli nie je nedostatok peňazí akútnou otázkou a Slovensko má finančné potreby pokryté na dostatočne dlhý čas. Financovanie dlhu Slovenska tak zatiaľ ohrozené nie je,“ povedal hovorca ministerstva Martin Jaroš.

Za kľúčové v tejto situácii pokladá vrátiť dôveru na trhy. „Na národnej úrovni sa pripravuje schválenie ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Pretrváva aj zhoda naprieč politickým spektrom o potrebe ďalšieho znižovania rozpočtového deficitu,“ upozorňuje Jaroš. Rezort verí, že sa podarí presadiť nové riešenia aj na celoeurópskej úrovni. Nastoliť by sa mali prísnejšie pravidlá rozpočtovej disciplíny s reálnymi sankciami za ich nedodržiavanie.

Nedôveru trhov k cenným papierom s dlhšou splatnosťou chce ministerstvo prechodne riešiť vydávaním štátnych pokladničných poukážok, s lehotou splatnosti kratšou ako jeden rok. „Trh momentálne preferuje krátkodobé úložky alebo štátne pokladničné poukážky,“ okomentoval prístup ministerstva analytik spoločnosti Capital Markets Zoltán Csiba. Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií INESS očakáva, že ministerstvo v záujme zaplátania vzniknutých dier v príjmoch použije aj zostatky v štátnej pokladnici.

Cudzinci nás nechcú

Nie je to však prvý prípad slovenského nezdaru. Aukcia spred dvoch týždňov s plánovaným výťažkom až 150 miliónov eur sa nakoniec pre nezáujem investorov zrušila. Dôvodom bola už vtedy eskalujúca dlhová kríza. Podľa Kapustu je však ohrozená aj ďalšia aukcia 14-ročných dlhopisov, naplánovaná na 12. decembra. „Vzhľadom na to, že u nás o dlhodobé dlhopisy záujem nie je a zahraniční investori sa z aukcií vytratili, predpokladáme, že nemáme šancu niečo predať,“ hovorí Kapusta. Všetko je však podľa jeho slov ešte otvorené a ak niekto záujem predsa len prejaví, aukcia bude. Na tento rok budeme mať peňazí dosť. Aukcie uskutočnené od októbra totiž slúžia na zabezpečenie financií pre začiatok budúceho roka.

Absencia zahraničných investorov je však pre Slovensko hrozbou. „Pasívna kapitálová bilancia Slovenska vylučuje schopnosť dlhodobého financovania štátneho rozpočtu krajiny z jej vnútorných zdrojov,“ podotkol Csiba. Ešte v októbri bolo pritom všetko inak. Slovensko vtedy v aukcii trojročných dlhopisov získalo až 211 miliónov eur aj od zahraničných spoločností. Investori sa vtedy uspokojili s priemerným výnosom iba 2,68 percenta.

Hospodárske noviny, 29.11. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards