Jediný zákon rozpočet nezachráni (SME)

Ponechanie osudu schodku verejných financií čisto na ekonomický rast či pokles, v čase, keď sa v Nemecku očakáva návrat do recesie, znamená pre daňových poplatníkov vážne ohrozenie rastu ich budúcej životnej úrovne.

Jediný zákon rozpočet nezachráni (SME)

Žiadny štátny transfer školám, čiže plne hradené školstvo. Zrušené prídavky na deti, nulové rodičovské príspevky. Žiadna podpora zdravotne postihnutým. Starobné dôchodky plošne znížené o desať percent. A stále je to málo. Reč je o deficite verejných financií na budúci rok.

Schodok vykazovaný ako 4,6 percenta HDP je formulka, ktorá úspešne kamufluje jeho skutočnú výšku. Málokto si za týmto údajom vie predstaviť reálnu hodnotu. Drastické opatrenia uvedené v úvode by zredukovali transferové sociálne výdavky štátneho rozpočtu na polovicu.

A stále by vrátane škrtov na dôchodkoch dosiahli „len“ 3,1 miliardy eur, čo by nestačilo na plánovaný schodok 3,3 miliardy. Prípadne by sme mohli zvýšiť DPH na 34 percent, to by sme nemuseli robiť žiadne škrty vo výdavkoch.

S exministrom financií Počiatkom sa dá súhlasiť len v jednom. Verejné financie sú v katastrofálnom stave. Slovo „katastrofálny“ v tomto kontexte znamená, že rozpočet verejnej správy nie je možné v horizonte piatich rokov vyrovnať bez drastických škrtov a bez pomoci zásadného ekonomického rastu. Žijeme si nad pomery, dlh nevzniká pre investície do budúcnosti, ale z bežnej spotreby.

To, že deficit klesol z ôsmich percent HDP na 4,9 percenta, nás neuteší. To sa udialo najmä vďaka desaťpercentnému rastu daňových príjmov a rastúcemu HDP.

Nízko visiace ovocie

Iste, znižovanie mzdových nákladov, efektívnejšie obstarávanie, lacnejšia prevádzka, aj to sú opatrenia, ktoré prispeli k znižovaniu schodku. Išlo však o najjednoduchšie úspory - nízko visiace ovocie teda bolo pozbierané. Ale to, že aj po prijatí týchto opatrení má schodok verejných financií dosiahnuť takmer 20 percent súčtu všetkých daní a odvodov, je alarmujúcim faktom.

Skutočné konsolidačné úsilie sa preto začne až na jar budúceho roka. A ak to Európska únia s tým tlakom na vymáhanie rozpočtových pravidiel myslí vážne, tak znižovanie výdavkov neminie slovenskú vládu, nech bude modrá, červená či tyrkysová. A netreba sa opájať falošnou ilúziou, že bohatí to cez progresívnejšie dane z príjmu vyriešia. Vážení Slováci, na vyrovnanie schodku by ste museli všetci vrátane firiem zaplatiť o sto percent daní z príjmu viac ako dnes.

Hovoriť o budúcoročnom rozpočte je tak trochu zbytočné. Neprijatie daňovoodvodovej reformy - predovšetkým úpravy dôchodkového systému  bol draho kúpený čas, ktorý bude stáť pekných pár miliónov eur.

Vidina troch percent nestačí

Neochota naliať občanom čistého vína a z toho vyplývajúce neprijímanie opatrení na „úkor obyvateľov“ je hazardovaním s dôverou zahraničných investorov, od ktorých je financovanie nášho deficitného sociálneho štátu plne závislé. Tí nám svoj chrbát už ukázali minulý pondelok, keď štát musel pre nezáujem zrušiť úpis dlhopisov.

Obraz a postavenie Slovenska nedokáže zmeniť ani zákon o rozpočtovej zodpovednosti. Po prvé, zákon začne reálne platiť až v roku 2014, po druhé, nemôže a ani netrestá poslancov, ktorí v konečnom dôsledku rozhodujú o škrtaní, a po tretie, je celkom pravdepodobné, že keď zákon začne platiť, aj tie najvyššie limity dlhovej brzdy budú vďaka vyčerpanému eurovalu prekonané.

Nie budúcoročný rozpočet, ale úsporné balíčky kandidujúcich strán by mali byť predmetom nášho záujmu. Tie ukážu, čí horizont sa končí dosiahnutím mocenskej funkcie, a kto to s konsolidáciou myslí skutočne vážne. Treba si dať pozor na jedno.

Vidina trojpercentného schodku HDP nemôže predstavovať splnenie domácej úlohy, ako sa nám snažia nahovoriť niektorí z predstaviteľov súčasnej vládnucej koalície. Slováci zarábajú príliš málo na to, aby sa mohli pri stagnujúcom raste, starnutí populácie či chátrajúcom zdravotníctve pokojne ďalej zadlžovať.

Radovan Ďurana, analytik INESS

SME, 23.11. 2011

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards