Boháči majú pre Jánošíka azda viac než armáda (TVNoviny.sk)

Ako uviedol pre TVNoviny.sk dňa 14.11. 2011 Radovan Ďurana z INESS, majetnejší už v súčasnosti plnia štátnu pokladnicu podstatne viac, než chudobnejší. Táto skupina zaplatí vyše jednu miliardu eur na daniach z celkových cca 1,6 miliardy eur.

Je však veľmi otázne, či by sa peniaze podarilo vyzbíjať.

Éra kopenia štátnych dlhov sa blíži k záveru a tak sa čoraz častejšie objavujú úvahy, ako sa zaobísť bez nich. Ak by chceli bez nového verejného dlhu v budúcom roku hospodáriť Slováci, museli by niekde podľa skorších odhadov nájsť "horybilné" tri miliardy eur.

K "voľným" peniazom sa možno prepracovať drastickým šetrením, alebo zvyšovaním daní. Líder Smeru-SD a najväčší kandidát na víťaza volieb Robert Fico by chcel viac zdaniť bohatších cez takzvané Jánošíkove dane.

Vidina miliardy eur

Ekonomikcý analytik Martin Filko odhadol, že teoreticky by bolo možné získať daňami zameranými na majetnejších asi miliardu eur navyše. Je to viac, než má na celý rok celé ministerstvo obrany.

Zhruba 300 miliónov eur ročne núka podľa Filka mierne vyššie zdanenie príjmov fyzických osôb, ktoré by zasiahlo najmä tých s nadštandardnými platmi. Ďalších asi 300 miliónov vidí v daniach zo zisku firiem.

Až okolo 500 miliónov eur by vraj bolo možné získať z vyššej dane za nehnuteľnosti. Jej výnos smeruje do rozpočtov obcí - ak by o túto sumu mohol znížiť svoje výdavky štát, odrazilo by sa to aj na zadlžovaní vlády.

"Priame dane - osobné aj firemné - majú isté negatívne dopady na ekonomickú aktivitu, naopak, daň z majetku ich má oveľa menej," zhrnul Filko.

Majetnejší už v súčasnosti platia väčšinu

Vyššie dane však vždy prinášajú riziko, že stúpne motivácia špekulovať a vyhýbať sa im.

Dlhodobý zástanca šetrenia Radovan Ďurana z bratislavského inštitútu INESS navyše poukázal na to, že majetnejší už v súčasnosti plnia štátnu pokladnicu podstatne viac, než chudobnejší.

Tí totiž platia relatívne nízke dane, keďže veľkú časť z nich skresávajú takzvané odpočítateľné položky.

Na Slovensku zarába viac než 750 eur mesačne v hrubom, čo je približne slovenský priemer, asi 540 tisíc zamestnancov. Na daniach odvedú viac než zvyšných približne 1,3 milióna ľudí.

"Táto skupina zaplatí vyše jednu miliardu eur na daniach z celkových cca 1,6 miliardy eur," poznamenal Ďurana.

Hľadajú sa ďalšie dve miliardy

Nech už to so zvyšovaním príjmu štátu dopadne akokoľvek, obaja analytici sa zhodujú, že problémy Slovenska sa tým nevyriešia.

Bez razantného škrtania výdavkov by Slovensko cez zadlžovanie aj s vyššími daňami smerovalo k bankrotu.

Miroslav Grman

TVNoviny.sk, 14.11. 2011

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards