Prepúšťanie vo verejnej správe sa končí (Hospodárske noviny)

Skutočný počet zamestnancov verejnej správy financovaných priamo zo štátneho rozpočtu by mal oproti roku 2009 klesnúť o 4 percentá. Takýto pokles pri viac ako 120-tisícoch rozhodne nemôžeme považovať za dramatický, alebo ohrozujúci chod štátnej správy, vysvetľoval pre Hospodárske noviny dňa 7.11. 2011 Radovan Ďurana z INESS.

Ďalšie prepúšťanie zamestnancov vo verejnej správe sa po voľbách zrejme zastaví. Žiadna z parlamentných strán podľa dotazníka HN už nechce pokračovať v krokoch, ktoré začala dosluhujúca vláda Ivety Radičovej (SDKÚ-DS). Len v troch štátnych železničných firmách má ešte prísť o prácu zhruba dvetisíc ľudí. Vyplýva to z ozdravného plánu. „Prečo by to malo byť záväzné pre budúcu vládu, keď súčasná sa tým neriadi?“ pýta sa exminister dopravy Ľubomír Vážny (Smer-SD).

Veľký tresk

Zo všetkých troch železničných spoločností malo v priebehu tohto a budúceho roka podľa plánu, ktorý pripravil šéf rezortu dopravy Ján Figeľ (KDH), odísť asi 5-tisíc zamestnancov. V budúcom roku malo podľa plánu odísť najviac zo Železníc Slovenskej republiky. Správca koľajových tratí má prepustiť ešte tisíc ľudí. Osobná Železničná spoločnosť Slovensko sa má vzdať ešte takmer 300 ľudí. „Keď liečite pacienta a nevyliečite ho úplne, je zdravý? Železničná spoločnosť Slovensko chce pokračovať v ozdravnom pláne. Vidíme v tom zmysel, pretože na Slovensku sa máme stále v čom rozvíjať a rásť,“ povedal v rozhovore pre HN generálny riaditeľ osobného prepravcu Pavel Kravec.

Ďalšie prepúšťanie?

Okrem veľkého tresku na železniciach, zamestnanci odchádzali aj z verejnej sféry. Dialo sa tak na príkaz ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ), ktorý štátnym úradom prikázal znížiť mzdové výdavky o 10 percent. Na prelome tohto a minulého roka tak z viacerých rezortov odišlo 1 735 ľudí, najviac z ministerstva vnútra 902. Po ďalších voľbách sa však zrejme takýto ďalší  tresk nechystá. „KDH neplánuje prepúšťať a ani zmrazovať platy, ak bude vo vláde po marcových voľbách,“ povedal hovorca kresťanských demokratov Matej Kováč. „V prvom roku asi nie. Bude to však závisieť od toho, aká garnitúra príde po voľbách. Rozpočet na rok 2012 bude schvaľovaný ešte touto vládou a my sa budeme musieť zrejme prispôsobiť tomu, čo je,“ dopĺňa poslanec parlamentu Jozef Burian (Smer). S tým súhlasí aj predsedníčka Slovenského odborového zväzu verejnej správy a kultúry Mária Mayerová. „Podľa mňa už bude hroziť kolaps úradov, hlavne pokiaľ ide o miestnu štátnu správu, teda úrady práce či katastre nehnuteľností. Ide však nielen o poddimenzovaný stav zamestnancov, ale aj o nízke platy,“ povedala.

Sú rezervy

Viacerí analytici však vidia priestor aj na ďalšie prepúšťanie. Hovoria napríklad o rezortoch dopravy, hospodárstva či kultúry. „Základným predpokladom na prepúšťanie a zoštíhľovanie verejnej správy je úprava kompetencií, ktoré sa dá realizovať privatizáciou, predajom majetku, o ktorý sa verejný sektor stará, a znižovaním množstva kompetencií upravených v zákonoch, nariadeniach a vyhláškach,“ tvrdí šéf Nadácie F. A. Hayeka Matúš Pošvanc. „Skutočný počet zamestnancov verejnej správy financovaných priamo zo štátneho rozpočtu by mal oproti roku 2009 klesnúť o 4 percentá. Takýto pokles pri viac ako 120-tisícoch rozhodne nemôžeme považovať za dramatický, alebo ohrozujúci chod štátnej správy,“ dopĺňa analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana.

Ján Kováč

Hospodárske noviny, 7.11.  2011

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards