Rozpočet musia prispôsobiť Európe: Ako sa poskladáme na štát? (Nový Čas)

Ako povedal Radovan Ďurana z INESS pre Nový Čas dňa 5.11. 2011, spomalenie rastu HDP má za následok pomalšiu tvorbu nových pracovných miest či pokles ich počtu, spomalenie či stagnovanie miezd v ekonomike.

Rozpočet musia prispôsobiť Európe: Ako sa poskladáme na štát? (Nový Čas)

Budúci rok bude oveľa ťažší, ako sa čakalo! Ešte v auguste ministerstvo financií zverejnilo, že rast našej ekonomiky by mal byť viac ako tri percentá.

Teraz sú už vyhliadky pesimistickejšie, a to najmä pre nestabilné trhy a zlú situáciu v eurozóne. To ovplyvňuje aj našu ekonomiku.

Navrhnutý rozpočet na rok 2012 sa bude zrejme meniť. V dôsledku spomalenia ekonomiky a predčasných volieb bude skresaný asi o 600 mil. eur. To zvýši plánovaný deficit z 3,8 % až na 4,6 %. „Za hranicou zhruba 4,6 % deficitu by som musel uvažovať o stiahnutí rozpočtu z parlamentu, a teda o rozpočtovom provizóriu,“ odkázal poslancom šéf rezortu financií Ivan Mikloš. O rozpočte by sa malo hlasovať na decembrovej schôdzi.

Našu ekonomickú situáciu ovplyvňuje aj dianie v Európe. „Vinou dlhovej krízy a nastupujúcej recesie v Európe a vo svete dochádza k spomaleniu ekonomického rastu aj na Slovensku. Aktualizovaná prognóza je pre budúci rok 1,7 percenta,“ oznámil zlé správy minister financií Ivan Mikloš.

Podľa ekonóma Radovana Ďuranu z Iness má spomalenie rastu HDP za následok pomalšiu tvorbu nových pracovných miest či pokles ich počtu, spomalenie či stagnovanie miezd v ekonomike. „Ak ľuďom nerastú mzdy a počet zamestnancov nerastie, daňovníci zaplatia štátu menej. Ak štát neprispôsobí výdavky nižším príjmom, vzniká deficit, budeme si musieť viac požičiavať v zahraničí. Menej našich daní sa tak bude môcť použiť napríklad na zdravotníctvo, pretože budeme viac platiť na úrokoch,“ vysvetlil Ďurana.

Nový Čas, 5.11. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards