Karpiš: Zadlžovanie krajín bude pokračovať! (Aktuality.sk)

Navýšenie eurovalu, ktoré ohlásili predstavitelia EÚ možno prirovnať k ďalšiemu baleniu liekov proti bolesti pre európskeho pacienta. Nový euroval iba uľahčí ďalšie zadlžovanie už dnes neudržateľných dlhov. Preto určite nemožno hovoriť o riešení dlhovej krízy v Európe, povedal Juraj Karpiš z INESS dňa 27.10. 2011 pre Aktuality.sk na margo výsledku summitu predstaviteľov EÚ.

	 Karpiš: Zadlžovanie krajín bude pokračovať! (Aktuality.sk)

Ekonomický analytik Juraj Karpiš (INESS) je v otázke optimizmu s výsledkami summitu ministrov financií EÚ mimoriadne opatrný. Tvrdí, že zadlžovanie to nezastaví.

"Navýšenie eurovalu, ktoré ohlásili predstavitelia EÚ možno prirovnať k ďalšiemu baleniu liekov proti bolesti pre európskeho pacienta. Nový euroval iba uľahčí ďalšie zadlžovanie už dnes neudržateľných dlhov. Preto určite nemožno hovoriť o riešení dlhovej krízy v Európe. Za riešenie bude možné označiť až opatrenia, ktoré tvorbu dlhov zastavia," povedal pre spravodajský portál Aktuality.sk ekonomický analytik Juraj Karpiš: "Ohlásená reštrukturalizácia gréckeho dlhu s 50% odpisom potvrdila to, čo bolo jasné už rok a pol. Predstavitelia únie a MMF boli príliš optimistickí, keď posielali do Grécka úvery s tým, že sa to nejako spraví."

Reagoval tak na výsledky nočného summitu ministrov financií EÚ, ktorí predpokladajú, že sa im zrejme podarilo nájsť liek, ako vyliečiť chorú ekonomiku zadlĺžených krajín Európy.

 Mikloš verí v záchranu eura

Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) neskrýval s výsledkami nočného summitu radosť: „Verím, že tieto veci môžu ochrániť a zachrániť euro.“ Ide o navýšenie eurovalu na bilión eur, odpis gréckeho dlhu o 50 percent a rekapitalizáciu bánk. Ako ďalej dodal, podľa neho sa konečne dospelo k riešeniu gréckeho problému, ktorým je reštrukuralizácia gréckeho dlhu: „Nevyhnutným predpokladom toho, aby k tomu mohlo dôjsť, aby to nespôsobilo lavínu veľmi zlých dôsledkov bolo navýšenie eurovalu z 21. júla. Škoda, že na tom musela padnúť vláda.“ 

Slovensko nebude platiť viac

Slovensku sa ako jedinej členskej krajine eurozóny podarilo vybaviť výnimku z účasti na navýšení Európskeho fondu finančnej stability (EFSF), čiže dočasného eurovalu. Ten bol po nočnom summite eurozóny navýšený z pôvodných 109 miliárd eur, dohodnutých v lete, na súčasných 130 miliárd eur.

Slovensko sa však na doplácaní rozdielu vo výške 21 miliárd eur nezúčastní ani jediným centom, uviedla dnes skoro ráno premiérka Slovenskej republiky Iveta Radičová. Po deväťhodinovom nočnom maratóne sa zrodila dlhoočakávaná dohoda, vytvárajúca záchranný mechanizmus pre dlhovou krízou postihnutú Európsku úniu.

Podľa slovenskej premiérky sa najdlhšie rokovanie premiérov a hláv štátov sedemnástich krajín eurozóny týkalo práve Grécka a hľadania riešení pre záchranu tejto vysoko zadlženej krajiny. Podľa nej môžeme hovoriť o troch dôležitých správach, ktoré sa zrodili na summite.

"Prvou správou je dobrovoľná účasť súkromných bánk vo výške 50 percent," povedala Radičová. Znamená to, že súkromný sektor, čiže veritelia Grécka akceptujú dohodnutý 50-percentný odpis gréckeho dlhu. Vďaka tomu sa zadlženie krajiny zníži o 100 miliárd eur a zároveň sa tak umožní spustenie novej oficiálnej pomoci Grécku v rovnakej výške.

"Druhá správa sa týka potreby a tlaku na navýšenie účasti verejných financií," povedala o navyšovaní eurovalu, ktorý by mal byť navýšený na 130 miliárd eur. Rozdiel oproti júlovej dohode lídrov eurozóny predstavuje 21 miliárd eur, avšak nás sa už toto navyšovanie týkať nebude.

"Tretia správa je, že Slovensko sa tohto programu navýšenia nezúčastní. Slovenská republika má výnimku a bude sa účastňovať tohto programu len v tých intenciách, ako sa pôvodne zaviazala. O nič viac," vyhlásila Radičová a dodala, že sme jediná krajina eurozóny, ktorá si vymohla z tohto programu výnimku.

Na otázku, ako sa jej to podarilo presadiť, uviedla, že to nebolo vôbec ľahké. "Nebolo to ľahké, ale my sme sa jasne vyjadrili, že máme svoju hranicu, že máme svoje podmienky a že za túto hranicu jednoducho nepôjdeme," povedala slovenská premiérka. Na otázky novinárov, či našla pochopenie u jej európskych partnerov za výnimku pre Slovensko, premiérka uviedla, že sa to podarilo, lebo argumenty slovenskej strany boli racionálne.

Súkromní veritelia akceptujú 50-% odpis dlhu Grécka v hodnote 100 mld. eur

Súkromní veritelia Grécka akceptujú 50-% odpis gréckeho dlhu, vďaka čomu sa zadlženie krajiny zníži o 100 miliárd eur a zároveň sa tak umožní spustenie novej oficiálnej pomoci Grécku v rovnakej výške. Po skončení rokovania lídrov eurozóny, ktoré trvalo od stredy (26.10.) večera do dnešných ranných hodín, to potvrdil stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Súčasťou dohody je aj to, že veriteľské štáty odpustia Grécku ďalších 30 miliárd eur. "Našim cieľom je znížiť do roku 2020 grécky dlh na úroveň 120 % HDP," priblížila Merkelová. Zároveň avizovala, že Grécko bude v budúcnosti pod trvalým dohľadom, či si plní svoje záväzky. "Myslím si, že permanentná kontrola bude lepšia ako súčasný systém, keď inšpektori Trojky cestujú každé tri mesiace tam a späť," zdôraznila nemecká kancelárka.

Dosiahnutá dohoda podľa gréckeho premiéra Georgea Papandrea znamená, že dlh krajiny sa dostane na udržateľnú úroveň. Grécko sa zároveň zaviazalo, že od budúceho roka nebude vytvárať žiadne primárne deficity, teda rozpočet bez započítania splácania dlhu nebude v mínuse.

Aktuality.sk, 27.10. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards