Riešenie vyzerá inak (SME)

Výsledky summitu čiastočne odstránia napätie z trhov, nepredstavujú však riešenie krízy. Chronickému pacientovi sme len kúpili ďalšie lieky proti bolesti. Vďaka zvýšenému eurovalu sa krajiny budú ľahšie zadlžovať, pretože budú ľahšie umiestňovať svoje dlhy na trhoch. Odstránili sme síce hrozbu rastúcich rizikových prirážok alebo bankrotu niektorého zo štátov v najbližšom čase, ale nevyriešili sme to, čo je hlavnou príčinou súčasných problémov eurozóny. A to sú neudržateľné dlhy a ich ďalší rýchly rast.

Riešenie vyzerá inak (SME)

Ohlásená reštrukturalizácia gréckeho dlhu dobre ilustruje, že predstavitelia únie a MMF mali príliš ružové okuliare, keď začali pred rokom a pol riešiť krízu. Je to priznanie toho, že nestačí dať krajine nový úver a modliť sa, že ho začne splácať. Ukazuje sa, že situácia v Grécku, ale aj v iných krajinách, je omnoho horšia, ako tieto inštitúcie predpokladali.

Riešením krízy musí byť dôveryhodný mechanizmus, ktorý donúti krajiny šetriť. Bude extrémne ťažké nájsť ho. Jedinou silou, ktorá donúti politikov šetriť, je tlak trhov a ten sme dnes odstránili. Je otázkou, čo ho nahradí. Niektorí hovoria o európskom ministerstve financií, kde by malo pravdepodobne silnú ruku Nemecko. Ťažko si dokážem predstaviť, že Nemecko bude škrtať výdavky v Taliansku či vo Francúzsku bez rozdúchania nacionalistických vášní. Preto si myslím, že prijaté riešenie nakoniec nepovedie k úspechu.

Juraj Karpiš, autor je analytik INESS

SME, 28.10.2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards