Varianty využitia EFSF môžu SR pripraviť o časť vložených prostriedkov (TASR)

Neustále odkladanie dôležitých rozhodnutí a odsúvanie riešenia problémov do budúcnosti ilustruje  neschopnosť nasilu centralizovaného byrokratického kolosu (EÚ) flexibilne reagovať na závažné ekonomické problémy, povedal Juraj Karpiš z INESS pre TASR dňa 24.10. 2011.

Varianty využitia EFSF môžu SR pripraviť o časť vložených prostriedkov (TASR)

V súčasnosti diskutované varianty využitia eurovalu môžu Slovensko pripraviť o peniaze. "Varianty ako banka alebo poisťovňa dlhopisov rádovo zvyšujú pravdepodobnosť toho, že prídeme o veľkú časť prostriedkov, ktoré sme sa zaviazali garantovať," komentuje pre TASR dianie v únii analytik INESS Juraj Karpiš.

Analytik Volksbank Slovensko Vladimír Vaňo však upozorňuje, že jednotlivé navrhované opatrenia nemožno hodnotiť izolovane. "Ide o sériu navzájom súvisiacich krokov, ktoré majú účinne predísť živelnému dominu nežiaducich dôsledkov tak na reálnu ekonomiku, ako aj na dlhopisový trh," podotýka pre TASR.

Ako ďalej zdôrazňuje, prvoradou úlohou lídrov eurozóny je presvedčiť finančné trhy. A to o tom, že "nemá zmysel čo i len v najmenšom pochybovať, že na obranu kredibility eura vynaložia všetky členské krajiny maximálne možné úsilie vo forme razantného, včasného a jednotného postupu".

"Aj jednoznačný priebeh hlasovaní o záveroch júlového summitu v parlamentoch členských krajín eurozóny dal jasne najavo, že na najvyššej úrovni panuje tak zhoda v tom, že situácia je vážna, ale aj v tom, že je nevyhnutný rozhodný, včasný a spoločný postup," odpovedá na otázku, či sa lídrom podarí dospieť k zhode na najbližšom stredajšom (26.10.) stretnutí.

Karpiš tiež dodáva, že ak politici v stredu opäť zlyhajú na dohode, môže to mať vážne dôsledky na fungovanie finančného systému. "Neustále odkladanie dôležitých rozhodnutí a odsúvanie riešenia problémov do budúcnosti ilustruje neschopnosť nasilu centralizovaného byrokratického kolosu - EÚ flexibilne reagovať na závažné ekonomické problémy," hodnotí nedeľné (23.10.) výstupy summitu.

TASR, 24.10. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards