Diera v rozpočte štátu sa nafukuje (Pravda)

Nedodržanie konsolidačného plánu znamená zhoršenie postavenia Slovenska v očiach súčasných aj potenciálnych veriteľov, až po prípadné zvýšenie nákladov na obsluhu štátneho dlhu, povedal Radovan Ďurana z INESS pre Pravdu dňa 19.10. 2011 na margo pribrzdenia konsolidácie verejných financií.

Diera v rozpočte štátu sa nafukuje (Pravda)

Väčšina zákonov nadviazaných na rozpočet zrejme v parlamente pre blížiace sa voľby neprejde. V súčasnosti sa tak diskutuje, či koalícia vyzbiera približne o 250 miliónov viac na samosprávach, časť z peňazí zas obetuje na zrušenie koncesionárskych poplatkov, prípadne či skráti niektoré sociálne dávky.

V decembri však bude musieť okrem toho bojovať asi aj s 300–miliónovou dierou, spôsobenou spomaľovaním rastu ekonomiky.

Výpadok pre slabší rast hospodárstva spolu s nezmeneným financovaním samospráv by tak mohol z rozpočtu odčerpať vyše pol miliardy eur a deficit by sa tak nebezpečne priblížil k piatim percentám výkonu ekonomiky. Krajiny by sa ďalej zadlžovala. V praxi by sa tak zastavila konsolidácia, keď mal deficit klesnúť zo 4,9 percenta v tomto roku na 3,8 percenta v budúcom roku.

Pre súčasnú politickú nestabilitu spolu s neistotou okolo rozpočtu môže Slovensko prísť aj o hodnotenie. Po ratingovej agentúre Standard & Poor`s v pondelok potvrdila ohrozenie ratingu krajiny aj agentúra Moodýs. Slovensku by to následne zvýšilo úroky pri pôžičkách. Pomalšie znižovanie deficitu, hospodárska kríza a nižší rating by tak mohli dieru v budúcoročnom rozpočte ešte ďalej prehĺbiť a v prípade pomalého ozdravovania novou vládou by tak mohol byť konečný deficit ešte vyšší ako tento rok.

Časť koaličných strán preto zvažuje, či by namiesto vyššieho deficitu nebolo pre krajinu vhodnejšie rozpočtové provizórium až do nástupu novej vlády po marcových voľbách. Podľa Ivana Švejnu z Bugárovho Mostu by však bolo lepšie prijať normálny rozpočet. "Aj v týchto turbulentných časoch treba rokovať o rozpočte, podľa ktorého by sa hospodárilo v budúcom roku. K jeho korekciám by po voľbách mohla pristúpiť nová vláda," konštatoval Švejna.

Viaceré zákony, priamo napojené na rozpočet, sú však ohrozené. Hovorí sa o zachovaní koncesionárskych poplatkov, ktorých zrušenie patrilo do agendy SaS.

Už minulý týždeň zas premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) zastavila odvodovo–daňovú reformu. Pred predčasnými voľbami tiež poslanci neplánujú prijať zmeny v sociálnych dávkach. Vyššie príjmy by mali pritiecť z bankovej dane či zvýšenia spotrebnej dane z tabaku, ktorá má v koalícii podporu. "Je dôležité, aby namiesto zľahčovania významu prípadného rozpočtového provizória pre budúci rok hľadali politici iba možnosť schválenia rozpočtu. Je totiž diametrálne odlišné po predčasných voľbách v marci budúceho roku a po následnej inštalácii novej vlády upraviť existujúci rozpočet, ako sa zaoberať tvorbou úplne nového rozpočtu pre rok 2012," vysvetlil František Palko, riaditeľ Inštitútu hospodárskej politiky.

Negatívne dosahy však bude mať podľa odborníkov aj výrazné pribrzdenie konsolidácie. "Nedodržanie konsolidačného plánu znamená zhoršenie postavenia Slovenska v očiach súčasných aj potenciálnych veriteľov, až po prípadné zvýšenie nákladov na obsluhu štátneho dlhu," povedal Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS.

Marcela Šimková

Pravda, 19.10. 2011

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards