Rozpočtové provizórium? Nemali by sme hazardovať (Aktuálne.sk)

Zastavenie trendu znižovania schodku je podľa Radovana Ďuranu z INESS zlý signál voči našim veriteľom. Ako uviedol pre Aktuálne.sk dňa 17.10. 2011 z pravidiel Paktu rastu a stability by sme mali konsolidovať - znižovať schodok minimálne o 0,5%HDP ročne.

Po páde vlády si vedia niektorí politici predstaviť, že by sa Slovensko dostalo v budúcom roku do rozpočtového provizória.

Znamenalo by to, že namiesto väčšieho šetrenia a skresávania deficitu, by sa vláda riadila naplánovaným tohtoročným schodkom.

Radičovej vláda na tento rok počítala s 4,9-percentným deficitom, kým na budúci rok malo mať Slovensko podľa konsolidačných plánov dieru v rozpočte vo výške 3,8 percenta hrubého domáceho produktu.

Odborníci politikom odkazujú, aby s krajinou nehazardovali. Rozpočtové provizórium totiž môže mať vážne následky - nižší rating aj drahší dlh.

Hazard s krajinou

Šetriť, šetriť a šetriť. Tak by sa mala správať aj slovenská vláda. A to bez ohľadu na to, kto bude držať kormidlo budúceho vládneho kabinetu.

Hrozbu toho, čo sa môže stať, ak sa budú slovenskí politici správať nezodpovedne, vidieť v súčasnosti v mnohých európskych krajinách, ktoré sa topia v enormných dlhoch.

"Bez ohľadu na aktuálnu politickú situáciu aj naďalej platí, že prvoradou hospodárskou prioritou Slovenska musí byť pokračovanie v rozpočtovej konsolidácii, ako bola naplánovaná vládou Ivety Radičovej," hovorí analytik Volksbank Slovensko Vladimír Vaňo.

Nižší rating, drahšie dlhy

Ak by sa nepokračovalo v konsolidácii, môže to mať vplyv na slovenský rating. "S&P nedávno zlepšila výhľad na rating Slovenska na pozitívny, ale možné zlepšenie môže byť odložené," upozorňuje analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák. Ak by slovenská vláda nešetrila, mohli by ratingové agentúry známku dokonca znížiť.

Rozpočtové provizórium by mohlo Slovensku predražiť verejný dlh. "Pre Slovensko by to mohlo mať negatívne dopady v prípade zdraženia nových pôžičiek potrebných na refinancovanie verejného dlhu," varuje Vaňo.

Ak by pritom investori žiadali len o pol percenta vyššie úroky pri slovenských dlhopisoch, štátny dlh by bol o 600 miliónov eur drahší, a to každoročne.

Ohrozené eurofondy?

Riaditeľ Inštitútu hospodárskej politiky František Palko pripomína, že Slovensko od vstupu do Európskej únie rozpočtové provizórium nezažilo a nemá s ním teda skúsenosť.

"Tento handicap je znásobený tým, že súčasťou rozpočtu sú aj prostriedky z fondov EÚ a spolufinancovanie z domácich zdrojov. Rozpočtové provizórium by tak mohlo ešte viac spomaliť tempo čerpania týchto prostriedkov," varuje Palko.

Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu je stopnutie konsolidácie problematické aj vo vzťahu k Európskej komisii a procedúre nadmerného deficitu. "Z pravidiel Paktu rastu a stability by sme mali znižovať schodok minimálne o 0,5 percenta HDP ročne," pripomína Ďurana.

Strastiplná cesta k rozpočtu

Ministerstvu financií na čele s Ivanom Miklošom sa navyše komplikuje zostavovanie rozpočtu. Koncom augusta prišiel Inštitút finančnej politiky pri rezorte financií s novou prognózou ekonomického rastu, kvôli čomu musela vláda rozpočet prekopať. Inštitút totiž Slovensku predpovedá o percento pomalší hospodársky rast, čo vytvorí tlak na verejné financie vo výške 240 miliónov eur.

Viacerí odborníci však upozorňujú, že ekonomika spomalí viac. Nie je vylúčené ani to, že hospodárstvo skĺzne do recesie. Slovenskí bankoví analytici odhadujú podľa údajov, ktoré zbiera Národná banka Slovenska, rast na budúci rok v priemere 2,7 percenta.

Ministerstvo financií pritom počítalo pri zostavovaní rozpočtu na budúci rok s 3,4-percentným hospodárskym rastom. Už v novembri však zostaví novú makroprognózu, rast ekonomiky bude s veľkou pravdepodobnosťou pomalší. Ministri budúcej vlády by si tak na dodržanie naplánovaného schodku mali ešte viac utiahnuť opasky.

Stanislava Luppová

Aktuálne.sk, 17.10. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards