Odvodová reforma nebude (Pravda)

Investorov zaujíma, či je tu stabilný právny systém, aké sú tu vysoké dane a mzdové náklady či miera regulácie, najväčšie firmy sem prišli dávno pred eurovalom pre zrealizovanú daňovú reformu, vysvetľoval pre Pravdu dňa 15.10. 2011 Juraj Karpiš z INESS.

Odvodová reforma nebude (Pravda)

Rok pripravovaná odvodovo–daňová reforma nakoniec nebude. Po rokovaní vlády počas týždňa to potvrdil minister práce Jozef Mihál (SaS). Zastaviť ju mala premiérka Iveta Radičová (SDKÚ). Okrem rozpočtu sa tak zastavujú najdôležitejšie systémové reformy, na ktorých koalícia pracovala.

"Okrem štátneho rozpočtu nie je možné očakávať, že by v parlamente nejaký zásadnejší návrh prešiel," konštatoval podľa agentúry SITA Mihál.

"Prejdú také zákony, na ktoré bude medzi poslaneckými klubmi zhoda a budú mať zabezpečenú väčšinovú podporu v parlamente," povedal hovorca premiérky Rado Baťo.

Niektorí poslanci upozorňovali na zastavovanie pripravovaných reforiem už po vyslovení nedôvery vláde. Koalícia totiž nechce začať so zmenami tesne pred marcovými voľbami. Skutočné dosahy reformy by totiž ľudia pocítili až s časovým odstupom, čo by mohlo stranám pred predčasnými voľbami uškodiť. Okrem toho nie je isté zloženie budúcej vlády. Smer totiž v minulosti avizoval nesúhlas so zmenami. Ak by bola strana súčasťou novej vlády, mohla by reformu po pár mesiacoch zrušiť.

Reforma bola jedným z kľúčových bodov volebného programu SaS. Napriek jej zamietnutiu sa sulíkovci neplánujú koalícii revanšovať. "My nebudeme vydierať," povedal predseda poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár. "Mal by prejsť jeden jediný, a to je úplne kľúčový zákon o štátnom rozpočte. Je to zákon roka a ani SaS ako zodpovedná politická strana si neželá, aby Slovensko malo rozpočtové provizórium," doplnil Kollár.

Reforma mala zaviesť superhrubú mzdu, zmeniť sociálne a zdravotné odvody. V konečnom dôsledku tak mali zamestnanci dostávať v čistom viac, väčšina živnostníkov zas mala na konci mesiaca vidieť na účte menej. Okrem iného sa však reformou mala čiastočne rušiť aj odborníkmi kritizovaná milionárska daň, ktorú zaviedla ešte Ficova vláda.

Podľa niektorých odborníkov bola navrhovaná reforma dobrým riešením súčasného stavu v odvodoch a daniach.

"Navrhovaná reforma bola určite správna, lebo zjednodušovala odvodový systém a zmierňovala motiváciu vyhýbať sa plateniu odvodov prechodom na umelé živnosti," povedal Peter Goliaš z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy. Súčasný stav je podľa neho dlhodobo neudržateľný najmä pre komplikovanosť a vytváranie dier v zdravotnom a sociálnom systéme. "V budúcnosti by sa malo ísť týmto smerom vrátane zavedenia superhrubej mzdy, zjednocovania odvodov a znižovania odvodového zaťaženia zamestnancov," doplnil Goliaš.

Okrem reformy odvodov sa zastavia aj iné systémové zmeny. Podľa odborníkov to nemusí mať dobrý vplyv nainvestorov. "Reformy boli nasmerované na uľahčovanie podnikania na Slovensku. Investori budú zrejme vyčkávať, kým sa situácia stabilizuje a tiež na výsledok volieb," konštatoval Juraj Karpiš z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS.

Podľa neho by však investorov neodradilo, ak by Slovensko neprijalo euroval, pre ktorý sa vláda rozpadla. "Investorov zaujíma, či je tu stabilný právny systém, aké sú tu vysoké dane a mzdové náklady či miera regulácie. Najväčšie firmy sem prišli dávno pred eurovalom pre zrealizovanú daňovú reformu," doplnil Karpiš. Premiérka Radičová však pri eurovale naznačovala, že ak by neprešiel, nemecké investície na Slovensku by sa mohli obmedziť.

Marcela Šimková, Daniela Jancová

Pravda, 15.10. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards