Zmeny v druhom pilieri môžu trvať krátko (Pravda)

Opodstatnenie II. piliera v budúcnosti hodnotil pre Pravdu dňa 14.10. 2011 Radovan Ďurana z INESS. Ako povedal, ide o rozloženie rizika pretože pravdepodobnosť, že dávky z prvého piliera budú nižšie ako dnes, je obrovská.

Zmeny v druhom pilieri môžu trvať krátko (Pravda)

Koalícia presadila zrušenie garancií vo väčšine fondov. Zároveň prikázala správcovským spoločnostiam investovať od apríla budúceho roka časť peňazí do akcií. V marci však budú predčasné voľby a v prípade zostavenia vlády stranou Smer a jej rýchleho konania by sa zmeny ani nemuseli udiať.

"My postoje nemeníme a stále budeme presadzovať to, čo v minulosti," povedal podpredseda strany Smer pre ekonomiku Peter Kažimír. Podľa neho totiž v systéme dôchodkového sporenia i naďalej ostane zásadný problém. Teda väčšina ľudí napriek konzervatívnemu investovaniu neprestúpi do budúceho dlhopisového fondu. V ňom totiž ako jedinom nechala súčasná vláda povinnosť správcom penzií doplácať ľuďom prípadné straty z vlastných peňazí.

"Neviem o tom, že Smer by už bol vo vláde, ešte tam nie je. Takže teraz je ťažko povedať, ako dlho nami presadené zmeny vydržia," reagoval na to poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ). Ani v terajšej situácií neľutuje, že reformu druhého piliera súčasná vláda nepresadila i s pomocou opozičného Smeru. "Neverím tomu, že by sa s opozíciou bolo možné dohodnúť tak, aby nakoniec zahlasovali za našu reformu," dodal Kaník.

So zmenami v prípade výmeny vlády počítajú i Dôchodkové správcovské spoločnosti. "Podľa doterajších skúseností každá zmena vlády priniesla aj zmeny pre druhý pilier," zhodnotil situáciu Jozef Paška, predseda predstavenstva Allianz – Slovenská dss. Súčasnú reformu druhého piliera pritom slovenský prezident podpísal len minulý týždeň v piatok.

Celý spor medzi koalíciou a opozíciou je pritom o zachovaní či zrušení garancií. Povinnosť doplácať vzniknuté straty totiž neumožňuje investovať do akcií. Tie z dlhodobého hľadiska vykazovali najvyššie zhodnotenie na úrovni približne šesť percent. Na druhej strane v neistých časoch nepovažujú napríklad českí analytici ako najlepšie riešenie šetriť na dôchodky cez investovanie do svetových akcií či dlhopisov.

"Myslím si, že po skončení krízy začnú štáty opäť viac preferovať priebežné systémy," povedala Markéta Šichtařová, riaditeľka Next Finance. Štátom vyplácané dôchodky budú podľa nej síce o tridsať rokov výrazne nižšie, no na rozdiel od súkromných dôchodkových spoločností nemôžu nikdy skrachovať. Naopak, podľa slovenského analytika je napriek všetkým nebezpečenstvám lepšie mať ako nemať druhý pilier. "Ide o rozloženie rizika a pravdepodobnosť, že dávky z prvého piliera budú nižšie ako dnes, je obrovská," dodal Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz.

Navyše pre pracujúcich ľudí slúžia peniaze na súkromných dôchodkových účtoch ako určitá forma životnej poistky. "Úspory sú vo vlastníctve ľudí, je možné ich dediť," uzavrel Ďurana.

Branislav Toma

Pravda, 14.10. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards