Neistota po páde vlády: Môže zdražieť štátny dlh (Aktuálne.sk)

Z krátkodobého hľadiska môže dôjsť k rastu nákladov na dlhové financovanie, ale zo stredno- a dlhodobého hľadiska bude rozhodujúca realizovaná fiškálna zodpovednosť, komentoval pre Aktuálne.sk dňa 14.10. 2011 Radovan Ďurana z INESS vplyv pádu vlády na výnosy zo slovenských dlhopisov.

Bratislava - Pravicovej vlády je koniec a vo vzduchu visí viacero otáznikov. Kto sa dostane k moci? Bude sa pokračovať v reformách? Posnaží sa aj budúca vláda šetriť?

Už teraz analytici upozorňujú, že Slovensku môže kvôli neistote, ktorá panuje po páde vlády, zdražieť štátny dlh. Ak by sa nepokračovalo v konsolidácii verejných financií, môže Slovensko strácať aj tým, že sa mu otočia chrbtom zahraniční investori.

Štátny dlh môže zdražieť

Analytici sa zhodujú, že pád vlády môže mať zlý vplyv na slovenský rating. "S&P nedávno zlepšila výhľad na rating Slovenska na pozitívny a možné zlepšenie môže byť odložené, " upozorňuje analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák.

Slovensku by mohol tiež zdražieť štátny dlh. Dávid Dereník z UniCredit Bank hovorí, že výnosy z dlhopisov môžu zdražieť kvôli tomu, že súčasná vláda mala ambíciu nielen šetriť, ale aj zlepšiť podnikateľské prostredie na Slovensku.

František Palko z Inštitútu finančnej politiky podčiarkuje, že ak by investori žiadali len o pol percenta vyššie úroky pri slovenských dlhopisoch, znamenalo by to zvýšené náklady na obsluhu štátneho dlhu až o 600 miliónov eur ročne.

"Z krátkodobého hľadiska môže dôjsť k rastu nákladov na dlhové financovanie, ale zo stredno- a dlhodobého hľadiska bude rozhodujúca realizovaná fiškálna zodpovednosť," pripomína analytik INESS Radovan Ďurana.

Investori spozornejú

Či sa bude v budúcnosti šetriť, je v rukách novej vlády. Aká bude? Ak sa jej nebude chcieť uťahovať opasky a pokračovať v reformách, Slovensko môže okrem zdraženia dlhu potrápiť aj menší záujem zo strany zahraničných investorov.

Analytik MESA 10 Radovan Kavický pripomína, že zahraniční investori sa nerozhodujú zo dňa na deň, či zdvihnú kotvy a opustia Slovensko. "No z dlhodobého pohľadu a veľmi pravdepodobného opätovného návratu fiškálne nezodpovedných politikov k moci to môže spôsobiť to, že zahraničný investor prehodnotí svoju investíciu na Slovensku," myslí si Kavický.

Podľa Dereníka je dôležitá aj reforma súdnictva a kroky vedúce k vyššej transparentnosti. "Ale aj nepopularita u investorov v prípade, že by došlo k ľavicovej vláde," dodáva Dereník.

Stanislava Luppová

Aktuálne.sk, 14.10. 2011

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards