Dôchodcovia by zastavenie reformy privítali (Pravda)

Problém slovenského deficitu je obrovský a nedá sa riešiť bez obmedzenia výdavkov penzijného systému spôsobom prísnejším, než leží na stole v parlamente, povedal Radovan Ďurana z INESS pre Pravdu dňa 13.10. 2011.

Dôchodcovia by zastavenie reformy privítali (Pravda)

Zmena vlády môže byť aj príležitosťou na úpravu penzijnej reformy, ktorú v podstatnej miere pripravil odchádzajúci minister práce za SaS Jozef Mihál. Podľa zástupcov dôchodcov sú jej parametre nastavené veľmi tvrdo, najmä pre štyridsiatnikov a päťdesiatnikov, ktorí pre vyšší vek už nemohli vstúpiť aj do druhého piliera. Podľa ekonómov zase príliš mäkko a zmeny by si predstavovali razantnejšie.

Reformu však môže zmeniť aj súčasná koalícia. Kritizoval ju napríklad poslanec za KDH Anton Marcinčin. Ten nepovažuje za šťastné robiť narýchlo a bez širokej politickej zhody také zásahy v systéme, ktoré presiahnu niekoľko volebných období a dopadnú na viacero generácií.

"Myslím, že by si konečne mali všetky politické strany sadnúť a dohodnúť sa, aký vlastne dôchodkový systém chceme mať. Každý rok sú tu nejaké zmeny a niektoré otázky zostávajú nezodpovedané. Aká je úloha súkromného sporenia na dôchodok? Aká má byť miera zásluhovosti a solidarity? Čo vlastne robiť, aby sme čo najmenej poškodzovali súčasných dôchodcov..." menoval Marcinčin.

Nesúhlasí so zdaňovaním odvodov zo superhrubej mzdy, ktoré povedie k zníženiu dôchodkov. Varuje aj pred nekompatibilitou pripraveného systému so zvyškom Európy, keďže superhrubú mzdu nemá zavedenú žiadny iný európsky štát.

Vážne výhrady k penzijnej reforme má aj Michal Horváth, bývalý štátny tajomník exministra práce Ľudovíta Kaníka a spoluautor dôchodkovej reformy spred siedmich rokov. Podľa neho ani sama Radičovej vláda nemohla dávať navrhovaným zmenám dlhšiu trvácnosť. "Účinnosť väčšiny z nich predsa odsúvala až na ďalšie volebné obdobie," pripomína Horváth. Podľa neho by Mihálov systém výrazne poškodil dobre zarábajúcich ľudí, ktorí doň odviedli najviac, no napríklad pre vyšší vek už nestihli vstúpiť do druhého piliera.

Horváth je presvedčený, že o dosahoch pripravovaných opatrení v sociálnom poistení verejnosť stále veľa netuší, hoci sa dotknú v podstate každého. Ako pripomína, od roku 2016 by sa mala pri výpočte penzií začať novým spôsobom zohľadňovať solidarita. "Navrhnutý model významne poškodí dobre zarábajúcich, ktorí odvádzali najviac. A, naopak, bude podporovať tých, ktorí zarábali podpriemerne, prípadne sa plateniu odvodov zámerne vyhýbali," zdôrazňuje.

Možné zastavenie reformy podľa Igora Fabiana, podpredsedu Jednoty dôchodcov, seniori vítajú. Domáhali sa ho aj v protestnej petícii, ktorú pred časom odovzdali do parlamentu. Vedia si predstaviť, že by sa napríklad v budúcom roku dôchodky nevalorizovali - a potom by sa znovu začali dvíhať podľa súčasného percentuálneho "švajčiarskeho" vzorca. Rast mzdy, s ktorým už nový model nepočíta, však jednoznačne žiadajú zachovať. "Keby sa hospodárstvo krajiny pozviechalo, pracujúcim by síce príjmy výrazne vzrástli, ale dôchodcovia by na to doplatili," tvrdí.

Aj ďalšie opatrenia, týkajúce sa automatického predlžovania dôchodkového veku v závislosti od dĺžky dožitia či nového výpočtu sumy dôchodku so započítaním podielu pracovne aktívnych a neaktívnych obyvateľov považuje Fabián za príliš zložité. "Keď nám to pán minister vysvetľoval, nepochopili sme ho. Je to zrejme len pláštik, ako penzie oklieštiť čo najviac. Jednoduchší model by bol určite vhodnejší," myslí si Fabián.

Radovan Ďurana z inštitútu INESS považuje návrh dôchodkovej reformy z dielne SaS za "dobrú cestu", no pomalú a nie dostatočne zodpovednú. "Problém slovenského deficitu je obrovský a nedá sa riešiť bez obmedzenia výdavkov penzijného systému spôsobom prísnejším, než leží na stole v parlamente," vysvetlil.

Ďurana vidí penzijnú reformu v dvoch scenároch. "Prvý je, že po schválení eurovalu nastúpi prísna fiškálna ekonomická vláda, ktorá bude pokračovať v zmenách, aby zabezpečila jeho udržateľnosť," uvažuje. Zároveň očakáva, že táto požiadavka beztak príde od nadnárodného "správcu eurovalu. Podľa druhého scenára by sa mohla naplniť "Sulíkova hrozba", že pre euroval nebudú platiť nijaké striktné fiškálne pravidlá. "Potom bude možné udržiavať súčasný dôchodkový systém, no s rizikom, že ak dospeje k neúnosnej hranici, dôjde napokon k mimoriadne prísnej reforme.

"Ideálny scenár by bol, keby reforma penzijného systému išla zvnútra, na základe našich politických rozhodnutí a zodpovedného prístupu k verejným financiám a zdaňovaniu občanov," zdôrazňuje Ďurana.

Soňa Pacherová, Eva Okoličániová

Pravda, 13.10. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards