Z bankového sektora sa môže stať čierna diera (Finweb)

Ak treba zachraňovať banky, tak len tie, ktoré sú solventné a systematicky dôležité. Pri ostatných by sa úloha štátu mala minimalizovať na zabezpečenie čo najrýchlejšej likvidácie aktív, ich predaja novým investorom a uspokojenie veriteľov, vysvetľoval dňa 13.10. 2011 Juraj Karpiš z INESS v rozhovore pre Finweb.

Z bankového sektora sa môže stať čierna diera (Finweb)

Ak politici budú chcieť zachrániť každú banku, môže to byť naozaj drahé, tvrdí Juraj Karpiš z Iness.

Hrozí zrútenie európskeho bankového systému, ak sa nevyriešia dlhy problémových krajín?

Európskemu bankovému systému hrozia problémy, ak budú európski politici aj naďalej problém nesolventných bánk ignorovať alebo ho dokonca zastierať  komunikačnými kampaňami, akými boli napríklad posledné dva európske stres testy.

Koľko bánk podľa vás skutočne môže skrachovať kvôli zlým dlhopisom?

To neviem odhadnúť. V dnešnom nestabilnom systéme frakčných rezerv, keď banky nemusia držať stopercentné rezervy, sa do problémov môže dostať aj relatívne "zdravá" banka čisto na základe zlej nálady na trhu.

Budú európske banky potrebovať až 200 miliárd eur?

To závisí od toho, či politici budú pokračovať v prístupe, že banky sú tak privilegovaný sektor, že nemôže zaniknúť ani jedna z nich. Ak sa vyberú touto cestou, môže to byť naozaj drahé. Z bankového sektora sa môže stať čierna diera na kapitál, ktorá bude vysávať reálnu ekonomiku.

Bolo by lepšie nechať niektoré banky padnúť alebo zachraňovať?

Ak treba zachraňovať banky, tak len tie, ktoré sú solventné a systematicky dôležité. Pri ostatných by sa úloha štátu mala minimalizovať na zabezpečenie čo najrýchlejšej likvidácie aktív, ich predaja novým investorom a uspokojenie veriteľov. Samozrejme, pri dodržaní záväzkov voči obyvateľstvu zadefinovaných v poistení vkladov. Záchrana systematicky dôležitých bánk by mala  byť podmienená získaním podielu a čiastočnej kontroly  nad zachraňovaným subjektom.

Koľko peňazí by bolo treba na záchranu bankového sektora v prípade krachu Grécka?

To dostatočne skoro zistíme.

Existuje priama súvislosť medzi navýšením eurovalu a hrozbou krízy v bankovom sektore?

Zmenený euroval bude pravdepodobne využitý na záchranu bánk v starých členských krajinách. Napríklad Francúzsko môže za pomoci eurovalu zachraňovať svoje banky bez obavy, že by tieto úvery ohrozili jeho AAA kreditný rating, ako by tomu bolo v prípade, keby tieto prostriedky išli priamo z francúzskych verejných financií.

Juraj Karpiš, analytik INESS

Finweb, 13.10. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards