Radičovej vláda sa môže chváliť kvalitným rozpočtom (Aktuálne.sk)

Zmeny vo verejnom obstarávaní, transparentnosť, pozitívne kroky k zlepšeniu stavu v súdnictve a vymožiteľnosti práva zhodnotil ako prospešné opatrenia Radičovej vlády Radovan Ďurana z INESS pre Aktuálne.sk dňa 12.10. 2011.

Bratislava - Zodpovedný rozpočet, vyššia transparentnosť vo verejných financiách aj novela Zákonníka práce. To sú kroky odchádzajúcej vlády Ivety Radičovej, ktoré podľa odborníkov pomohli slovenskej ekonomike.

Kabinet prvej slovenskej premiérky sa ale pustil aj do veľkých reforiem, nad ktorými zostáva visieť otáznik.

Jednou z nich je aj veľká daňovo-odvodová reforma, ktorá sa dohadovala prakticky odvtedy, ako členovia súčasnej vlády nastúpili do ministerských kresiel.

Zodpovedný rozpočet

Analytici hodnotia pozitívne najmä to, že Radičovej vláda sa dokázala popasovať s vysokým deficitom.

"Kľúčové boli opatrenia týkajúce sa stabilizácie verejných financií, keďže vláda predtým doslova rozvrátila verejné financie a spôsobila výrazné zadlženie Slovenska," hovorí analytik Centra pre ekonomické a sociálne analýzy MESA 10 Radovan Kavický.

Zodpovedný štátny rozpočet si cení aj analytik UniCredit Bank Dávid Dereník. "Ukázal veľkú ambíciu vlády šetriť, ubrať sa iným smerom. Ukázal, že znižovanie deficitu je pre krajinu veľmi podstatné," hovorí Dereník.

Fiškálna konsolidácia je podľa riaditeľa Inštitútu hospodárskej politiky Františka Palka dobrým krokom, jedným dychom však dodáva, že nie je úplnou výhrou zo strednodobého a dlhodobého pohľadu. Podľa Palka by bolo potrebné, aby štát viac peňazí doprial školstvu, vede a výskumu, iba tak bude krajina profitovať z ekonomického rastu aj v budúcnosti.

"Medzi tie pozitívne veci by som zaradil väčšiu transparentnosť pri štátnych zákazkach ako aj transparentnejšie aukcie, ktoré štátu ušetrili veľa peňazí, napríklad pri výstavbe diaľnic," pridáva analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák. Analytik INESS Radovan Ďurana vyzdvihuje aj pozitívne kroky, ktoré viedli k zlepšeniu stavu v súdnictve a vymožiteľnosti práva.

Ďalšie zákony

Odborníci vyzdvihujú aj to, že sa vláda snažila vniesť do verejného obstarávania transparentnosť. "Boli dôležité zákony týkajúce sa verejného obstarávania a zabránenia plytvaniu s verejnými zdrojmi formou zvýšenia transparentnosti v tejto oblasti," vyzdvihuje Kavický.

Dereník je presvedčený, že prospešná bola aj novela Zákonníka práce, ktorá pomáha zlepšiť situáciu na trhu práce.

Medzi ďalšie dôležité zmeny, ktoré presadila táto vláda, patrí aj novela druhého piliera. "Nebol však schválený zákon o parametrických zmenách, pokiaľ ide o celý penzijný systém, preto ten zákon o druhom pilieri nepovažujem za niečo, čo by bolo kľúčové bez toho, aby boli zmeny v celom systéme," konštatuje František Palko.

Analytici však nešetria vládu ani kritikou, Radičovej kabinet mohol byť reformnejší. "Rozpory v koalícii neumožnili byť v reformách rýchlejší, striktnejší a odvážnejší," hovorí Dereník.

Čo zostalo nedokončené

Radičovej vláda po sebe zanechá nedokončenú prácu, ktorú čaká neistý koniec. Približne rok sa ministri odchádzajúceho kabinetu trápili s veľkou daňovo-odvodovou reformou.

"Z pohľadu zjednotenia odvodov má veľký význam, ale reforma ešte nie je definitívne schválená, až teraz prichádzalo obdobie na schvaľovanie dôležitých štrukturálnych zmien. V dôsledku súčasnej politickej situácie je to, samozrejme, ohrozené," pripomína Palko.

Okrem toho nie je schválený ani rozpočet na nasledujúce roky. Inštitút finančnej politiky upozorňuje, že práve kvôli pádu vlády sa môže schvaľovanie rozpočtu skomplikovať.

Ak by sa rozpočet neschválil, Slovensko by sa ocitlo v rozpočtovom provizóriu, čo by znamenalo, že deficit by sa zostavil rovnaký ako v tomto roku, teda vo výške 4,9 percenta, kým konsolidačné plány počítali s 3,9-percentným schodkom.

Stanislava Luppová

Aktuálne.sk, 12.10. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards