Banková daň na rozpočtovú dieru: Odskáču si to klienti (Aktuálne.sk)

Radovan Ďurana z INESS kritizoval dňa 11.10. 2011 pre Aktuálne.sk návrh zavedenia bankového odvodu. Ako povedal, pokiaľ susedné krajiny tieto poplatky nezavedú, slovenský bankový trh bude menej atraktívny pre potenciálnych investorov.

Bankové služby môžu Slovákom zdražieť. Kvôli vysokému bankovému odvodu. Ilustračné foto

Bratislava - Je to to najhoršie, čo mohla vláda pri tvorbe rozpočtu spraviť. Aj takýto názor majú niektorí odborníci na zavedenie vyššieho bankového odvodu, ktorý má pomôcť vykryť dieru v štátnej kase.

Bankové domy odvedú do štátneho rozpočtu desiatky miliónov eur navyše, "nezlíznu" si to len samotné banky, ale aj ich klienti.

Nový odvod

Vláda Ivety Radičovej už nejaký čas počítala s tým, že do rozpočtu pritečie viac peňazí vďaka novému bankovému odvodu vo výške 0,2 percenta z vybraných pasív. Na poslednú chvíľu sa ale ministri rozhodli, aby peňažné ústavy zaplatili o polovicu vyššiu daň, teda 0,4 percenta.

"Takýto návrh je nezodpovedný a krátkozraký. Vysoký odvod odčerpá z bankového sektora finančné prostriedky, ktoré banky potrebujú na posilnenie svojho kapitálu v období, kedy sa očakáva výrazné zhoršenie ekonomického prostredia," kritizuje Marcel Laznia zo Slovenskej bankovej asociácie (SBA).

Najviac podľa Lazniu pocítia špeciálny odvod menšie a stredné banky. To podľa neho negatívne ovplyvní aj konkurenčné prostredie na slovenskom bankovom trhu.

Vyššie poplatky

Podľa odborníkov si odovd odnesú nielen banky, ale aj ich klienti. Tí by sa mali pripraviť na drahšie bankové služby.

"Je to jedno z najhorších rozhodnutí pri tvorbe rozpočtu, bankový sektor nie je v stave, aby sme taký odvod zavádzali. Budú to musieť zaplatiť klienti," hovorí riaditeľ Inštitútu hospodárskej politiky (IHP) František Palko.

Analytik Centra pre ekonomické a sociálne analýzy MESA 10 Radovan Kavický nepredpokladá, že banková daň výraznejšie ohrozí banky na Slovensku, ale určite im dosť ukrojí z ich ziskov.

„Fungujúci, zdravý a ziskový bankový sektor a finančný systém je základným pilierom ekonomiky. Nemyslím si, že by mal byť takto mimoriadne ´trestaný´ niekto len za to, že je úspešný a v oblasti svojho podnikania a napriek kríze v zisku," dodáva Kavický.

Kavický takisto predpokladá, že banková daň sa premietne do vyšších cien bankových služieb.

Dvojité zdanenie

Pôvodne si chcel minister financií Ivan Mikloš počkať, kým sa Európa dohodne na celoeurópskej dani, neskôr si to rozmyslel a predložil vlastný návrh.

Podľa odborníkov nie je odvod fér práve kvôli tomu, že na Slovensku bude dvojité zdanenie bánk. Európska komisia momentálne navrhuje daň z finančných transakcií. "Tá začína mať podporu aj dôležitých krajín ako je napríklad Nemecko, Francúzsko, nie je možné mať súbežne aj takú daň aj takú daň, pretože sa ešte výraznejšie predražia bankové produkty," upozorňuje Palko.

Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu poškodí bankový odvod slovenskú ekonomiku. "Pokiaľ susedné krajiny tieto poplatky nezavedú, slovenský bankový trh bude menej atraktívny pre potenciálnych investorov," predpokladá Ďurana.

Návrh na zavedenie bankovej dane už viackrát predložila opozičná strana Smer-SD. Vláda ale návrhy Smeru odmietla, pretože daň bola privysoká.

"Navrhnutá daň je takmer 40-krát vyššia ako to, čo zavádzali iné európske krajiny, čo je neprijateľné. Nie je to o priateľskej náklonnosti k bankám, ako nás obviňuje opozícia. Je to o zdravom rozume. Je totiž naivné domnievať sa, že by banky takúto daň nepreniesli do cien úverov a iných produktov," vysvetľoval pred pár mesiacmi hovorca rezortu financií Martin Jaroš.

Laznia pripomína, že súčasná výška odvodu navrhovaná vládou Ivety Radičovej tiež nie je v poriadku, je až 20-krát vyššia ako banková daň v Nemecku.

Stanislava Luppová

Aktuálne.sk, 11.10. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards