Euroval zázračne nevylieči. Len získa čas (Hospodárske noviny)

Podľa Juraja Karpiša z INESS predstavuje to potenciálne budúce náklady pre slovenských daňových poplatníkov, ako uviedol pre Hospodárske noviny dňa 11.10. 2011.

Otázka významu dočasného eurovalu nerozdeľuje len našich politikov, ale aj ekonómov.

Ide o záchrannú sieť, ktorá zachraňuje krajiny z klinickej ekonomickej smrti. Zadĺžil si sa a nikto ti už neverí, môžeš si požičať z eurovalu za cenu prísnych reštrikcií. Aj týmito slovami by sa dal stručne opísať. O zázračnom lieku však nemôže byť reč, zhodujú sa všetci. „Situáciu prinajlepšom nezhoší. Stav je vážny a schválením zmien v eurovale dá Európa aspoň signál pre finančné trhy, že má záujem s dlhovou krízou niečo robiť. Trhy totiž kolabujú, lebo sa tu nič nerobí už tri roky,“ hovorí prognostik Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž.

Vedie k nehospodárnosti

Podobne uvažuje aj analytik spoločnosti Trim Broker Ronald Ižip, podľa ktorého dočasný euroval má len preklenúť obdobie dokým sa nenájde iný spôsob ako krízu riešiť. „Z krátkodobého hľadiska teda má zmysel. Na druhej strane z dlhodobého to nie je riešením,“ myslí si.

Medzi ekonómami sa však nájdu aj takí, ktorí dočasný euroval nepovažujú ani za krátkodobe riešenie. Podľa analytika Inštitútu INESS Juraja Karpiša totiž takáto záchranná sieť len nabáda k nehospodárnemu správaniu sa. Ak sa totiž krajina výrazne zadĺži má istotu, že jej ostaní, tí zodpovednejší pomôžu. „Predstavuje to potenciálne budúce náklady pre slovenských daňových poplatníkov,“ zhodnotil Karpiš. Kamil Boros z X-Trade Boros vidí práve v tomto problém. Európa totiž predpokladá, že dlžníci, ktorí su zachraňovaní zostanú v budúcnosti bonitní, teda schopní splácať svoje záväzky. „Dlhová trajektória takmer všetkých krajín pritom v eurozóne naďalej stúpa.“ Podľa neho sa Európa ani po schváleni eurovalu kríze nevyhne. „Pravdepodobnosť, že príde recesia do konca roka, je viac ako 40-percentná.“

Vláda na vlásku

Dnes je to otázka, na ktorej stojí a padá slovenská vláda. Zmeny, ktoré navrhuje jedna z koaličných strán SaS totiž boli ostatnými partnermi zavrhnuté. Líder strany Richard Sulík totiž žiadal napríklad, aby vznikla komisia zo všetkých parlamentných strán. Každá by mala právo veta, teda možnosť odmietnúť pôžičku akéjkoľvek krajine. „To by znamenalo, že by sme žiadnu pôžičku nikdy neposkytli. A to nič nerieši,“ dodal šéfredaktor portálu Euractiv Radovan Geist.

Filip Obradovič

Hospodárske noviny, 11.10. 2011

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards