Miklošov rozpočet kríva, potrebuje zmeny (Hospodárske noviny)

Ako povedal Radovan Ďurana z INESS pre Hospodárske noviny dňa 10.10. 2011, vláda by mala mať  okrem záložných zdrojov pripravený aj balík opatrení, a to najmä na výdavkovej strane.

Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) predstavil rozpočet, ktorý bude musieť zrejme už čoskoro meniť. Financmajster v budúcom roku ešte stále počíta s priaznivým ekonomickým rastom vyše troch percent.

Analytici však bijú na poplach: hospodárstvo bude rásť pomalšie a v štátnom rozpočte budú chýbať plánované príjmy.

Mikloš pritom so svojím tímom počíta aj s rezervou. Balík s 50 miliónmi eur by mal byť nedotknuteľný a štát by z neho mal pokryť prípadné výpadky so spomalenia ekonomického rastu. Podľa odborníkov je rezerva slabá. „Suma 50 miliónov eur predstavuje ani nie pol percenta HDP. Viaceré prognózy však počítajú so spomalením ekonomiky aj o viac ako dve percentá. Táto rezerva teda nie je dostatočná,“ skonštatoval ekonóm Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž s tým, že rozpočet podľa neho ešte nie je definitívny a bude sa musieť zmeniť.

Stále chýbajú alternatívy

Mikloš je, naopak, so svojou prácou spokojný. „Situácia nebola jednoduchá a napriek tomu si myslím, že sa nám podarilo pripraviť dobrý rozpočet,“ zhodnotil minister.

Sám však pritom pripustil, že súčasný návrh sa ešte môže zmeniť podľa novej makroekonomickej prognózy. Rezort by mal už približne o mesiac pripraviť nový odhad daňových príjmov do štátnej kasy, ktorý by mal vychádzať z reálnejších predpokladov než súčasný návrh. Niektoré bankové prognózy pritom veštia krajine len veľmi mierny – jednopercentný – hospodársky rast. Ak by sa tieto predpoklady naplnili, štát by podľa Tatra banky musel navyše zháňať 500 až 600 miliónov eur.

Mikloš však zatiaľ nechcel špekulovať o tom, čo bude musieť Slovensko podstúpiť v prípade, ak nám budú chýbať peniaze v štátnej kase. Krajina pritom stojí pred jasným imperatívom: v budúcom roku musíme skresať štátnu sekeru aspoň na 3,8 percenta HDP.

Analytik nezávislého inštitútu INESS Radovan Ďurana preto upozorňuje, že vláda by sa nemala spoliehať len na rezervy. „Okrem záložných zdrojov by mala mať pripravený aj balík opatrení. A to najmä na výdavkovej strane.“

Hrozia vyššie dane

Minister financií sa po prijatí rozpočtu vyhol tiež odpovedi na otázku, či Slovensko bude musieť zvyšovať dane. Riešenie situácie odsúva až na november, keď bude mať rezort presnejšie čísla. Ekonóm však upozorňuje, že v prípade výrazného poklesu hospodárskeho rastu by sme sa vyšším daniam nevyhli. „Ak by došlo k daňovému výpadku povedzme 300 až 400 miliónov, tak sa to nedá nahradiť iba na výdavkovej strane,“ povedal Baláž.

Mikloš pritom jedno zvýšenie daní už na budúci rok pripravil. Zaplatia ho banky na vyššom odvode. Oproti pôvodne plánovanej dani 0,2 percenta z pasív finančného domu odvedú banky 0,4 percenta. Štát tak získa navyše 40 miliónov eur.

Rezort ešte donedávna počítal aj so zvýšením spotrebnej dane na alkohol. Pre politické nezhody však tento návrh z plánu štátneho rozpočtu vypadol. Opatrenie by prinieslo len okolo 16 miliónov eur, teda príliš málo na to, aby zaplátalo hroziacu dieru v štátnej kase.

Hospodárske noviny, 10.10. 2011

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards