Východ na Bratislavu nemá. Rozdiely sa nestierajú (Hospodárske noviny)

V posledných štyroch rokoch je jednou z príčin hospodárska kríza, ktorá zasiahla významnejšie najmä ekonomicky menej výkonné regióny, povedal Richard Ďurana z INESS pre Hospodárske noviny dňa 9.10. 2011 na margo regionálnych rozdielov na Slovensku.  Ako dodal, regionálne rozdiely vláda môže zmierniť najmä zlepšením podnikateľského prostredia, a to formou znižovania daní a odvodov.

Miera chudoby. Ich počet v porovnaní s rokom 2008 narástol v roku 2009 o viac ako 100-tisíc.

Nožnice medzi slovenskými regiónmi sa nezatvárajú. Tvrdí to šéfka Štatistického úradu Ľudmila Benkovičová, podľa ktorej tomu nezabránilo ani jedno z opatrení, ktoré sa v súvislosti vyrovnávaním  regionálnych rozdielov počas jednotlivých vlád urobili.

Ľudia v roku 2009 najviac zarábali v Bratislavskom kraji – 667 eur, najmenej v Banskobystrickom a Prešovskom kraji – 464 eur, respektíve 466 eur. „V posledných štyroch rokoch je jednou z príčin hospodárska kríza, ktorá zasiahla významnejšie najmä ekonomicky menej výkonné regióny,“ vidí príčiny riaditeľ Inštitútu Iness Richard Ďurana. „Regiónom východného či južného Slovenska chýba dopravná infraštruktúra. Aj keď sa tam objaví zahraničný investor, nemá na čom prísť. Tieto regióny mali tiež vysoký úbytok ľudského kapitálu,“ dopĺňa ekonóm Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž.

Najmä deti

Otváranie regionálnych nožníc štatistikom vyplynulo z merania chudoby na Slovensku. Predvlani ňou bolo podľa ich zistení ohrozených viac ako 600-tisíc ľudí, pričom do tejto skupiny spadol každý, kto mal menej ako 306 eur na mesiac. V porovnaní s rokom 2008 počet ohrozených chudobou narástol o 100-tisíc. „Veľmi alarmujúci je údaj, ktorý vypovedá o ohrozenosti chudobou detí vo veku 0 až 17 rokov,“ povedala Benkovičová. Podľa prieskumu chudoba hrozí takmer pätine z nich. Týka sa to najmä tých, ktoré žijú buď s jedným rodičom, alebo sú z úplných, no mnohopočetných rodín. „Rodinná politika nie je dostatočne citlivá, ochraňujúca a podporujúca mnohopočetné rodiny. Je to spôsobené aj silnými etnickými stereotypmi v našej spoločnosti,“ hovorí sociologička Slovenskej akadémie vied Zuzana Kusá. Riešením tejto situácie je tak podľa nej najmä lepšia podpora rodinnej politiky cez dávky.

Regionálne rozdiely zas vláda môže podľa Ďuranu zmierniť najmä zlepšením podnikateľského prostredia, a to formou znižovania daní a odvodov. Pomôcť môže aj výstavba ciest. „Neexistujú však jednoduché riešenia. Ťažko si predstaviť, že nejaká vláda niečo navrhne a rozdiely zmiznú. Treba sa zmieriť s tým, že tak ako existujú rozdiely medzi ľuďmi, tak sú aj rozdiely medzi regiónmi,“ reaguje Baláž. Rezort financií riešenia na zmiernenie regionálnych rozdielov nespresnil. Cez svojho hovorcu Martina Jaroša skonštatoval, že vláda chce vytvárať dobré podmienky pre tvorbu pracovných miest a podnikanie. Stanovisko ministerstva práce sa HN do uzávierky získať nepodarilo.

Medzi najlepšími

V porovnaní s ostatnými krajinami však Slovensko nepatrí v Európskej únii medzi najhoršie štáty. Menej ľudí v riziku chudoby je len v susednom Česku a na Islande. Toto porovnanie však podľa štatistikov nie je úplne presné. Na konkrétne čísla by sa do toho musela zarátať aj kúpna sila. „Byť chudobným na Slovensku a byť chudobným vo Veľkej Británii sú dve rozdielne veci,“ povedala Benkovičová.

Filip Obradovič

Hospodárske noviny, 9.10. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards