Bez plánu dôjde k šialenstvu (Hospodárske noviny)

Grécko potrebuje predovšetkým štrukturálne reformy, ktoré je možné urobiť aj v prípade, ak krajina ostane v eurozóne. Otázna je iba ochota vlády a ľudí pozrieť sa pravde do očí a urobiť to, čo musia, povedal Juraj Karpiš z INESS pre Hospodárske noviny dňa 7.10. 2011.

Ak by sa platobnú neschopnosť rozhodla vyhlásiť sama grécka vláda, bez spolupráce so svetovými finančnými inštitúciami, boli by turbulencie oveľa silnejšie. Výsledkom by bolo zrejme vystúpenie Grécka z eurozóny a divoké pády na akciových trhoch. Tento scenár prichádza do úvahy iba v prípade, ak by Grécko neplnilo podmienky pre získanie ďalších tranží úveru od medzinárodných finančných inštitúcií a európskym politikom by došla trpezlivosť.

Nikto by nič nevedel

Najväčší problém by vznikol práve kvôli neistote, ktorá by na trhoch vznikla. „Vývoj by bol nepredvídateľný a plný špekulácií, ktoré by sa transformovali do pádu cien akcií, a to aj tých spoločností, ktoré s Gréckom nemajú nič spoločné,“ hovorí riaditeľ Inštitútu hospodárskej politiky František Palko. „Ak by nebol pripravený plán na rekapitalizáciu európskych bánk, investorov by to dohnalo k šialenstvu,“ dodáva analytik spoločnosti Next Finance Martin Prokop.

V Grécku by v takomto prípade určite deň po krachu nastal masívny útok na domáce banky, kedy by sa ľudia snažili vybrať si peniaze a ochrániť ich pred nadchádzajúcou masívnou infláciou. Tá by Grécko čakala, ak by sa vrátilo k pôvodnej mene a pokúsilo sa tak urobiť konkurencie schopnou svoju ekonomiku. „V prípade vystúpenia Grécka z eurozóny bude určite musieť prísť k uzavretiu gréckych bánk, aby sa zabránilo úteku kapitálu z Grécka,“ upozorňuje Karol Piovarcsy zo Saxo Bank.

Dve možné cesty

„Podľa mňa by to bola pre Grékov z krátkodobého pohľadu bolestivá, ale dlhodobo najlepšia možnosť, ako sa dostať zo súčasnej krízy,“ myslí si Kamil Boros zo spoločnosti X-Trade Brokers. S ním nesúhlasí Juraj Karpiš z INESS. „Grécko potrebuje predovšetkým štrukturálne reformy, ktoré je možné urobiť aj v prípade, ak krajina ostane v eurozóne. Otázna je iba ochota vlády a ľudí pozrieť sa pravde do očí a urobiť to, čo musia,“ hovorí Karpiš.

V prípade, ak by Grécko skrachovalo neriadeným spôsobom, museli by sa Gréci pripraviť aj na to, že veľa firiem, ktoré mali napožičiavané peniaze v eurách, by ich muselo vracať v novej a výrazne devalvovanej mene.

Hospodárske noviny, 7.10. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards