Zákon o dlhovej brzde mohol byť ambicióznejší (Aktuálne.sk)

Ako povedal Radovan Ďurana z INESS pre Aktuálne.sk dňa 5.10. 2011, prijatie zákona o dlhovej brzde je predovšetkým signál ochoty podriadiť sa nejakým pravidlám v hospodárení.

Bratislava - To, že sa dokázala koalícia zhodnúť s opozíciou na zákone o rozpočtovej zodpovednosti, je dobrým signálom, zhodujú sa ekonómovia.

Zákon však mohol byť podľa viacerých analytikov aj samotných politikov ambicióznejší.

Dobrá správa pre Slovensko

Zákon o rozpočtovej zodpovednosti, na ktorom sa dohodla koalícia s opozíciou, by mal zabrániť tomu, aby nasledujúce vlády hospodárili nezodpovedne. Väčšina odborníkov vníma nové pravidlá pozitívne. "Prijatie zákona o dlhovej brzde považujem predovšetkým za signál ochoty podriadiť sa nejakým pravidlám v hospodárení," hovorí analytik INESS Radovan Ďurana.

Ekonómovia sú presvedčení, že to nielen pomôže udržať dlhy na uzde, ale tiež sa Slovensko ukáže finančným trhom v dobrom svetle, čo by nám mohlo znížiť náklady na dlhovú službu.

Analytik Volskbank Slovensko Vladimír Vaňo však pripomína, že zdravé verejné financie sú v záujme každej krajiny. "Zodpovedné vedenie verejných financií by sa nemalo devalvovať ´len´ na niečo, čo vynucujú externé kritériá," hovorí.

Nielen dlh aj deficit

Slovensko by si podľa analytikov nemalo posvietiť len na výšku dlhu, ale aj na deficit.

"Pre krajinu, ktorej verejný dlh len v roku 2010 znova prekročil hranicu 40 percent HDP je oveľa dôležitejšou a aktuálnejšou témou dodržanie záväzku znížiť deficit verejných financií pod hranicu troch percent HDP do roku 2013," myslí si Vaňo.

Analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák je presvedčený, že dlhovú brzdu by bolo dobré skombinovať s pravidlami pre deficit.

"Aby v čase vysokého rastu boli politici motivovaní k tvorbe rezerv a menej k schodkom," povedal Mušák.

Málo ambiciózny návrh

Zákon o rozpočtovej zodpovednosti mohol byť ambicióznejší. Najmä čo sa týka výšky dlhovej brzdy. Zhodujú sa viacerí odborníci.

"Šesťdesiat percent sa mi zdá, že je príliš vysoko pre reálie Slovenska. Úroveň 55 percent by sa mi zdala oveľa výraznejšou fiškálnou brzdou," myslí si riaditeľ Inštitútu hospodárskej politiky František Palko.

"Je potrebné vyslať signál finančným trhom, aby vnímali Slovensko pozitívne. Ak by sme mali vyššie ambície, aj to pozitívne vnímanie Slovenska by bolo lepšie," pripomína Jozef Špirko z Republikovej únie zamestnávateľov.

Analytik Centra pre ekonomické a sociálne analýzy MESA 10 Radovan Kavický je presvedčený, že dlhový strop by mal byť na Slovensku nastavený nižšie, než je ten maastrichtský. Namiesto 60 percent by mala byť podľa neho výška okolo 45 percent HDP.

Podľa Kavického by nemal byť dlhový strop nastavený percentuálne, ale v absolútnej výške. "Ako skutočná brzda, respektíve hodnota, ktorá sa nebude môcť prekročiť," hovorí analytik MESA 10.

Viacerí politici chceli nižší strop

Podobný názor majú nielen analytici, ale aj viacerí slovenskí politici.

Viac by chceli pritvrdiť napríklad strany SDKÚ a SNS. "Pred pár rokmi sme mali dlh 28 percent, mali sme byť ambicióznejší," hlása aj Ivan Švejna zo strany Most-Híd.

Nižší strop si vie predstaviť aj šéf finančného výboru Jozef Kollár zo strany Sloboda a Solidarita. "Boli sme ochotní robiť určité ústupky. Hľadali sme spoločného menovateľa, ktorý bude možno o trošku menší, ale bude spoločný," povedal Kollár. 60-percentná latka naopak vyhovovala strane Smer-SD.

V zákone zostáva momentálne nedoriešené, či majú byť do rozpočtovej zodpovednosti zahrnuté aj samosprávy. "Aby bol ten zákon naozaj efektívny, je nevyhnutné, aby v ňom boli pravidlá pre samosprávu územnú," myslí si František Palko.

Stanislava Luppová

Aktuálne.sk, 5.10. 2011

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards