Američania už zrejme zase majú chuť na tlačenie peňazí (TVNoviny.sk)

Ku tlačeniu nových dolárov v USA sa vyjadril pre TVNoviny.sk dňa 4.10. 2011 Juraj Karpiš z INESS.  Ako uviedol, časť z týchto peňazí sa dostala do ekonomiky, časť zostala schovaná v trezoroch FED-u ako nadbytočné rezervy komerčných bánk v centrálnej banke.

Šéf FED-u totiž vyhlásil, že je pripravený prijať ďalšie kroky na podporu ekonomiky.

Už dlhšie žijúca špekulácia, že USA "natlačia" ďalšie doláre, sa zrejme opäť raz bude spomínať častejšie. Možnosť tlačenia naznačil šéf FED-u Ben Bernanke.

"Banka bude naďalej pozorne sledovať vývoj ekonomiky a je pripravená prijať ďalšie kroky na urýchlenie hospodárskeho oživenia v kontexte cenovej stability," povedal Bernanke dnes (4. októbra).

Ekonomika USA vzrástla v prvom polroku len o 0,9 percenta. Pri takomto raste nemožno ani snívať o znižovaní nezamestnanosti.

Zdravý rozum pred infarktom

Ďalšie Bernankeho vyhlásenie navodzuje dilemu, že buď existuje zázračné riešenie, ktoré však zatiaľ nikto zrozumiteľne nevysvetlil, alebo ide o výsmech zdravého rozumu.

Americká ekonomika sa totiž akotak drží nad vodou do výraznej miery vďaka stovkám miliárd dolárov, ktoré do nej cez nové a nové úvery leje vláda.

Bernannke povedal niečo v duchu, že by v tom mala aj pokračovať a nech sa radšej vyvaruje razantnejšieho šetrenia:  "Kľúčové bude vyhnúť sa takým krokom vo fiškálnej oblasti, ktoré by oslabili oživenie hospodárstva."

Takéto správanie by malo svoju logiku, ak by sa črtala nádej, že o pár rokov sa situácia zlepší tak razantne, že obrovské dlhy bude možné splatiť.

Omnoho reálnejšie sa však javí, že celý systém sa v krátkom čase zrúti a čím neskôr sa tak kvôli ďalšiemu zadlžovaniu stane, tým to bude horšie. Naznačuje to aj fakt, že napriek gigantickým finančným injekciám sa ekonomika nedokáže poriadne rozbehnúť.

Čo doposiaľ robil FED

FED už dávnejšie "vlial" cez takzvané kvantitatívne uvoľňovanie 1 (QE 1) do "žíl" nemalé peniaze, podľa analytika Juraja Karpiša z inšttútu INESS išlo spolu o 1,7 bilióna USD.

"Časť z týchto peňazí sa dostala do ekonomiky, časť zostala schovaná v trezoroch FED-u ako nadbytočné rezervy komerčných bánk v centrálnej banke," priblížil pre TVNOVINY.sk.

Neskôr spustil FED QE 2 a "pribudlo" ďalších 600 miliárd USD.

V súčasnosti je aktuálna operácia Twist. FED chce predať dlhopisy s krátkou splatnosťou a nakúpiť cenné papiere s dlhšou splatnosťou.

Kupovať ich bude poľa Karpiša od takzvaných primárnych dílerov, čo je zhruba dvadsiatka amerických a medzinárodných bánk, ktoré majú licenciu na priame obchody s FED-dom. Či z transakcie vyviazne so ziskom alebo so stratou Karpiš odhadnúť nevedel.

TVNoviny.sk, 4.10. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards