Živnostníci Mihála odmietli. Jeho ústupky im nestačia (Hospodárske noviny)

Podľa Radovana Ďuranu z INESS by bolo rozumné zapracovať možnosť kupovania licencií a zdobrovoľnenie sociálneho poistenia. To znamená možnosť platiť len minimálny odvod s podmienkou prípadného poberania minimálnych dávok, povedal pre Hospodárske noviny dňa 28.9. 2011.

Dohoda medzi živnostníkmi a ministrom práce Jozefom Mihálom (SaS) o odvodovej reforme je v nedohľadne. Zástupcovia živnostníkov totiž odmietajú kompromisné riešenia rezortu práce, ktoré minister načrtol na konci minulého týždňa. Kým návrh reformy počíta so sociálnym odvodom pre živnostníkov na úrovni 13 percent a paušálnymi výdavkami maximálne do výšky 200 eur mesačne, kompromisom by podľa ministra mohol byť vyšší „paušál“, no za cenu zvýšenia sociálneho odvodu na 14 percent. „Ministrov návrh je veľmi neústretový,“ povedal včera pred rokovaním na rezorte práce šéf OKS Peter Zajac v spoločnosti zástupcov živnostníkov.

Koalícia za Mihálom

Skutočnosť, že nakoniec nemusí prísť k dohode, pritom pripúšťajú aj živnostníci. „Pokiaľ nebude pochopenie na oboch stranách, tak dohoda za každú cenu byť nemusí,“ konštatoval prezident Slovenského živnostenského zväzu Stanislav Čižmárik. Živnostenské zväzy a asociácie totiž podpísali s OKS deklaráciu, ktorá obsahuje aj ich požiadavky a návrhy na zmenu pripravovanej daňovo-odvodovej reformy. Tým najzásadnejším je ponechanie paušálnych výdavkov na úrovni 40 percent s tým, že sociálny odvod by sa znížil na deväť percent. To však minister Mihál v rozhovore pre HN označil za absurdné. „Pán minister už minulý týždeň povedal, kde sú jeho hranice,“ odkázala hovorkyňa rezortu Slavomíra Sélešová.

Koaličný štvorlístok pritom za vládnym návrhom reformy stojí. „Na návrhy OKS nebudem hovoriť nič. V princípe podporujem návrh pána ministra,“ reagoval šéf sociálneho parlamentného výboru Július Brocka (KDH). Podľa Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS) to, čo štyria poslanci so živnostníkmi navrhujú, vôbec nesúvisí s odvodovou reformou. Keďže výpadok vo verejných financiách chce OKS riešiť odpredaním prebytočného štátneho majetku. Za neseriózne to považujú aj kolegovia z Mosta-Híd.

Štyria členovia OKS však v prípade, že nedôjde ku kompromisu, už viackrát deklarovali, že za reformu nebudú hlasovať. Podľa Zajaca to platí, keďže vládny návrh zmien daní a odvodov poškodzuje živnostníkov. „V časoch ekonomickej krízy si vláda nemôže dovoliť poškodzovať vrstvy, ktoré garantujú hrubý domáci produkt a zamestnanosť,“ vyhlásil Zajac.

Zdaniť spotrebu

Aj medzi ekonomickými odborníkmi sa pohľady na to, akú podobu by mala reforma daní a odvodov v konečnom dôsledku mať, rôznia. Na strane živnostníkov stojí napríklad aj ekonóm Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž. Podľa neho totiž vládny návrh daňovo-odvodovej reformy príliš zaťažuje prácu. „Vláda by sa mala skôr sústrediť na zdaňovanie spotreby a kapitálu,“ navrhuje. Podľa analytika inštitútu INESS Radovana Ďuranu by bolo rozumné zapracovať možnosť kupovania licencií a zdobrovoľnenie sociálneho poistenia. „To znamená možnosť platiť len minimálny odvod s podmienkou prípadného poberania minimálnych dávok.“

Matúš Kollár

Hospodárske noviny, 28.9. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards