Odkaz odborníkov vláde: Šetrite u seba (Hospodárske noviny)

Podľa Radovana Ďuranu z INESS by štát mal viac šetriť, rušiť alebo zlučovať úrady a predávať nepotrebný majetok. Prijatie týchto opatrení by nemalo mať žiadny zásadný vplyv na ekonomiku či spotrebu domácností, povedal pre Hospodárske noviny dňa 23.9. 2011.

Slovensko by vyzeralo úplne inak – ak by mu nevládli politici, ale odborníci.

Vianočné dôchodky len pre najchudobnejších penzistov, zjednotená DPH na úrovni 20 percent, či menej úradov a štátnych chát. Práve tieto zmeny by podľa viacerých oslovených expertov mohli štátnemu rozpočtu zabezpečiť ďalšie stovky miliónov eur.

Ministerstvá stále pýtajú viac, ako im dovoľuje rozpočet. Mierne však vytriezveli. Kým zhruba pred dvoma týždňami chceli o 2,5 miliardy viac, nateraz skresali svoje požiadavky na dodatočných 1,6 miliardy eur. „Každý rezort chce získať čo najviac peňazí. Vždy je to tak, správajú sa trhovo,“ komentoval situáciu ekonóm Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž.

Napríklad rezort pôdohospodárstva, ktorý patrí pod Most–Híd, by potreboval až o 65 miliónov eur viac. Na podporu zamestnanosti na vidieku by išla tretina tejto sumy. Odkiaľ vziať peniaze, však neuviedli. „O všetkých požiadavkách rezortu prebiehajú rokovania a diskusie,“ hovorí Monika Szabová z ministerstva pôdohospodárstva.

Odborníci sa však v prvom rade prikláňajú k výdavkovým škrtom, rušeniu a zlučovaniu úradov či predaju nepotrebného majetku. „Ich prijatie by nemalo mať žiadny zásadný vplyv na ekonomiku či spotrebu domácností,“ vysvetľuje Radovan Ďurana z inštitútu INESS.

Sociálne dávky treba reformovať

A zoznam opatrení, ako znížiť výdavky štátu, je vskutku pestrý. Zásadné zdroje by mohlo priniesť prekopanie sociálnych dávok. „V súčasnosti je sociálny systém veľmi neefektívny. Sociálne dávky poberajú aj ľudia, ktorí ich nepotrebujú,“ hovorí viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Jozef Špirko. Vianočnými dôchodkami zas podľa neho „bývalá vláda korumpovala svojich voličov – dôchodcov“. Na vianočné príspevky pritom ide ročne vyše 60 miliónov eur.

V stredu pritom minister práce Jozef Mihál (SaS) naznačil, že o zmenách, pokiaľ ide o dávky, uvažuje. „Viem si predstaviť redukciu sociálnych dávok.“ Svoje predstavy nekonkretizoval. Takéto plány však môžu naraziť napríklad na koaličné KDH. „V tomto sme skôr zdržanliví,“ reagoval líder kresťanských demokratov Ján Figeľ. Zmeny vo vyplácaní niektorých dávok však pripúšťa.

Vyše 300 rekreačných zariadení

Špirko tiež poukázal na to, že štát vlastní vyše 300 rekreačných zariadení. Využité sú pritom asi na 30 percent. A pri predaji iba časti z nich by mohol získať niekoľko desiatok miliónov eur. „Preto rezorty, ktoré požadujú zvýšenie prostriedkov, by mali využiť predovšetkým tieto vnútorné rezervy,“ podotkol.

Ministerstvo školstva však včera uviedlo, že s ich predajom to asi bude ťažké. Najskôr tvrdili, že žiadne takéto budovy nespravujú. HN dodatočne rezortu poslali zoznam ich zariadení, medzi ktorými je napríklad aj chata v Modre. „Uvedené zariadenia nie sú v správe ministerstva školstva, ale priamo riadených organizácií ministerstva, ktoré sú samostatnými právnymi subjektmi,“ odkázali nám z komunikačného odboru rezortu školstva.

Ministerstvo vnútra zase nechce predávať budovy, kde sa rekreujú policajti, hasiči a záchranári. No šetrenie ich prinútilo predávať prebytočný majetok, medzi ktorým sa objavila aj chata v Topoľníkoch (okr. Dunajská Streda). „Ku chate patrí aj sklad a pozemky a celkovo tento majetok predávame za 196-tisíc eur,“ povedala Ľubomíra Miklovičová z kancelárie ministra vnútra.

Vyššie dane – v krajnom prípade

Získať zdroje z vyšších daní, to je podľa odborníkov až krajné riešenie. Ak by štát akútne potreboval peniaze, odporúčajú napríklad zjednotiť sadzby DPH či drahší alkohol. No objavili sa aj názory, ktoré podporujú zavedenie dane z dividend. „Nemuselo by to viesť k výraznému zhoršeniu biznis prostredia a poklesu záujmu investorov,“ tvrdí analytik ČSOB Marek Gábriš.

Marek Ročkár

Hospodárske noviny, 23.9. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards