Lehman Brothers. Pád, ktorý spustil svetovú katastrofu (Finweb)

Juraj Karpiš z INESS pre Finweb dňa 14.9. 2011 kritizoval riešenia ozdravy finančného sektora. Ako uviedol, implementované riešenia totiž predpokladali, že ide o psychologický problém dôvery a nie fundamentálny problém nadmerného využívania dlhu vzhľadom na veľkosť vlastného kapitálu.

Lehman Brothers. Pád, ktorý spustil svetovú katastrofu (Finweb)

Pätnásteho septembra 2008 vyhlásila banka Lehman Brothers bankrot. Čo sa odvtedy zmenilo?

Ani kolaps Lehman Brothers nič nezmenil

"Poučením je, že hra sa ani tri roky po kolapse Lehman Brothers nemení. Odmietanie nevyhnutného je naďalej top hrou politikov a trhy konajú v konečnom dôsledku vždy panicky. Kolaps Grécka preto nemusí byť vrcholom aktuálnej dlhovej krízy, ale štartom jej najťažšej etapy. Čítajte viac..."

Ján Beňák

Skôr či neskôr príde opäť kríza

"Napriek všetkému sa hospodársky rast nezastavil a podobne skôr či neskôr sa nejaká finančná kríza opäť dostaví. Vždy sa mení iba nástroj, ktorý bankárov prekvapí v tom, aké veľké problémy vie v bilanciách bánk spôsobiť. "

Vladimír Gešperík

Prízrak Lehman Brothers tu bude ešte dlho

"Vývoj po krachu Lehman Brothers okrem iného ukázal, že cesta z krízy nebude tak jednoduchá a rýchla, ako mnohí predpokladali. Systémová kríza finančného sektora, vychádzajúca z nedôsledného až povrchného hodnotenia investičného rizika, vyvolala globálnu recesiu, ktorá sa vymyká bežnému cyklickému spomaleniu ekonomiky. "

Miloš Hofreiter

Politici podcenili nadmerné zadlženie

"Napriek tomu, že časť strát finančného sektora sa podarilo v spolupráci s politickou triedou presunúť cez dlhy štátov a súvahy centrálnych bánk na daňových poplatníkov, ani neustála podpora vo forme neprirodzene nízkych úrokov zatiaľ neviedla k úspešnému k ozdraveniu sektora. Implementované riešenia totiž predpokladali, že ide o psychologický problém dôvery a nie fundamentálny problém nadmerného využívania dlhu vzhľadom na veľkosť vlastného kapitálu. "

Juraj Karpiš

Lehman Brothers vystriedali "prasiatka" (video)

"Pád banky Lehman Brothers spôsobil paniku na trhoch a prehĺbil finančnú krízu. Trhy sa však po pol roku začali spamätávať, ekonomiky sa odlepili od dna a politici sľubovali, že nájdu riešenie, ako vyvedú krajiny z krízy. Ani po troch rokoch sa však riešenie nenašlo. "

Ivan Szabó

Nebyť politikov, druhá kríza by neprišla

"V roku 2008 zbankrotovali Lehman Brothers. Tento rok zbankrotovalo Grécko. Dôvodom je jeho predlženie. Predĺžený však nie je len juh Európy, ale v podstate celá Európa i USA. Rovnako ako v roku 2008 tu máme cenovú bublinu na trhu komodít a drahých kovov - len nie tak veľkú. Veritelia dnes nie sú ochotní ďalej dlhy štátov financovať. Bohužiaľ, druhú krízu doslova a do písmena privolali vlády a centrálne banky, ktoré prvú krízu riešili úplne chybne zvýšením výdavkov do ekonomiky. Nebyť ich aktivity, druhá kríza by teraz neprichádzala. "

Markéta Šichtařová

Pád Lehman Brothers bol slabý odvar

"Finančný svet je v polehmanovskom období podivným a zvláštnym miestom, na ktorom si už stihol vylámať zuby nejeden ekonóm. Zásahy vlád a centrálnych bánk do ekonomík nefungujú očakávaným spôsobom a ekonómia hlavného prúdu je bezmocná. Historicky najnižšie úrokové sadzby nevedú k naštartovaniu hospodárskeho rastu, fiškálna politika je kvôli nedostatku financií bezzubá a tak ostávajú akurát centrálne banky sa svojimi kontroverznými tlačiarňami peňazí."

Jiří Tyleček

Finweb, 14.9. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards