Natárali nemožné? Analytik sa pozrel na sociálne sľuby politikov (Pluska)

 Martin Vlachynský 18.2.2016 komentoval predvolebne sluby strán pre Plusku. 

Natárali nemožné? Analytik sa pozrel na sociálne sľuby politikov (Pluska)

Sľuby sa sľubujú, voliči hlasujú. Voľby sú za rohom a politické strany v pondelok v našom denníku predstavili svoje potenciálne kroky v sociálnej a ekonomickej oblasti. Analytik z Inštitútu pre ekonomické a sociálne otázky Martin Vlachynský sa na ich sľuby pozrel a zhodnotil či sú reálne a či ľuďom pomôžu.

1. Ako znížite nezamestnanosť a prilákate investorov?
Toto sľubujú politici
Béla Bugár z Mosta-Híd a SNS chcú znížiť daňovo-odvodové zaťaženie a byrokraciu. Igor Matovič z OĽaNO k tomu sľúbil ešte dokončenie diaľnic. Jozef Mihál z SaS plánuje znížiť dane z príjmov a odvody, zaviesť odvodový bonus. Procházkova Sieť odstráni šikanu z pracovísk, Smer chce rozvíjať infraštruktúru a projekty v politike zamestnanosti. Strana SMK a SNS chce podporiť regióny s vysokou nezamestnanosťou, oživiť poľnohospodárstvo.

Hodnotí Martin Vlachynský
Väčšina správne identifikovala daňovo-odvodové zaťaženie, byrokraciu a kvalitu podnikateľského prostredia za problém. Súhlasiť sa dá aj s chýbajúcou infraštruktúrou, ale tu treba byť opatrný - diaľnica nie je všeliek. Nesúhlasiť musím so stimulmi a „aktívnymi projektmi vlády“. Sú to len krátkodobé opatrenia, ktorými sa pracovné miesta kupujú, a nie vytvárajú.

2. Na koľko zvýšite minimálnu mzdu, 405 eur?
Toto sľubujú politici
Strana Most-Híd chce znižovať rozdiel medzi sociálnou dávkou a minimálnou mzdou. Igor Matovič z OĽaNO chce zvýšiť minimálnu mzdu tak, že zastaví rozkrádanie. Strana SaS plánuje zaviesť odvodový bonus a zvýšiť mzdu o 55 €. Radoslav Procházka zo Siete ju chce zvýšiť cez nižšie dane, odvody a regulačné bremeno. Premiér plánuje jej zvýšenie do roku 2020 na 500 €. SMK chce dosiahnuť úroveň 440 € a SNS ju chce zachovať tak, ako je, len ju nastaviť na odvetvovú štruktúru, nie celoplošne.

Hodnotí Martin Vlachynský
Minimálna mzda predstavuje prekážku pre dlhodobo nezamestnaných, nekvalifikovaných a aj mnohých absolventov, ktorí nemajú možnosť pracovať a kariérne stúpať. Dobrou alternatívou by bolo aspoň jej regionálne rozčlenenie. Zaujala ma SNS, ktorá hovorí o sektorovom rozčlenení, veľa závisí od finálneho nastavenia súm. Radikálnu zmenu by, samozrejme, predstavovalo aj zavedenie odvodového bonusu SaS.

3. Ako chcete zlepšiť životnú úroveň dôchodcov?
Toto sľubujú politici
Most-Híd chce pomôcť zmenou valorizácie dôchodkov a sporením v druhom pilieri. Jozef Mihál z SaS chce zvýšiť mzdy a znížiť nezamestnanosť, a tak nebude Sociálna poisťovňa v takom deficite. Sieť plánuje valorizovať dôchodky, zlepšiť zdravotníctvo a zjednodušiť prístup k sociálnym službám. Premiér sľubuje zdvojnásobiť vianočný príspevok či zaviesť trinásty. Strana SMK chce pracovať s 2. a 3. pilierom a zdvihnúť dôchodky o 5 eur. SNS sľubuje vianočný príspevok pripočítať k mesačnému dôchodku.

Čítajte viac
Diváci Markízy v šoku z volebného špeciálu: Gulagy v našich automobilkách a banková daň
Hodnotí Martin Vlachynský
Akékoľvek zvýšenie dôchodkov môže nastať len prerozdelením peňazí od pracujúcich. Zdravý rast ekonomiky zlepší aj štandard dôchodcov, ako poznamenal pán Mihál. Zarazilo ma, že II. pilier spomína len zástupkyňa SMK. Má nedostatky, ale II. pilier znamená rozloženie dôchodkového rizika aspoň pre budúcich dôchodcov. Chýba mi aspoň stručná zmienka o potrebe väčšej solidárnosti I. piliera, ktorá by pomohla zmierniť niektoré najvypuklejšie problémy priebežného piliera.

4. Na akú sumu zvýšite materský a rodičovský príspevok?
Toto sľubujú politici
Béla Bugár sľúbil postupné zvyšovanie. Igor Matovič by zaviedol 100 % materskú z priemernej mzdy. Tak ako premiér, ktorý sľubuje aj zmenu rodičovského príspevku. Jozef Mihál z SaS chce pre predtým zamestnané matky rodičovský príspevok 300 eur mesačne. Sieť navrhuje zlúčenie základných príspevkov do sumy 12 000 eur, ktorú budú môcť čerpať rodičia 2 až 4 roky. SMK chce príspevok v sume minimálnej mzdy a materskú zvýšiť na 80 %. SNS sľubuje hľadať zdroje na zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane na manžela (manželku).

Hodnotí Martin Vlachynský
Efektívny a spravodlivý sociálny systém potrebuje adresnosť, pomoc tým, ktorí ju naozaj potrebujú. Ak od štátu dostávajú rovnaké dávky mamičky na hranici chudoby aj manželky ministrov, sociálny systém prestáva dávať zmysel. Dávky by mali byť v prvom rade záchrannou sieťou, nie celoplošným nárokom.

5. Čo urobíte pre lepší život mladých ľudí u nás?
Toto sľubujú politici
Béla Bugár z Mosta-Híd, Radoslav Procházka zo Siete, strana Smer, SNS a SMK sľubujú hlavne prístupnejšie bývanie pre mladých či štartovacie byty. OĽaNO kvalitné školstvo. SaS zlepšenie podnikateľského prostredia.

Hodnotí Martin Vlachynský
Nájomné byty, garantované škôlky pomôžu len malej skupine. Mladí ľudia potrebujú perspektívu v krajine, kde vidia nádej na budovanie kariéry, kde fungujú súdy, kde školy nevyučujú na maketách sifónov a do nemocníc si netreba nosiť toaletný papier a žiarovku.

Plus JEDEN DEŇ,
Pluska, 18.2.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards