V Británii robia tisíce Slovákov. Prídu pre brexit o prácu? (Webnoviny)

 Webnoviny.sk uverejnili 22.6.2016 článok o dopade Brexitu na lokálny pracovný trh s komentárom Martina Vlachynského.

V Británii robia tisíce Slovákov. Prídu pre brexit o prácu? (Webnoviny)

 Podľa analytika INESS Martina Vlachynského je pravdepodobné, že ak si bude chcieť Veľká Británia zachovať dobrý prístup na spoločný trh EÚ, bude musieť nechať pracovný trh otvorený.

Referendum, ktoré má rozhodnúť o tom, či Británia zostane členom Európskej únie, je naplánované na 23. júna.

 - Prípadné vystúpenie Veľkej Británie z Európskej únie by prácu desaťtisícov Slovákov v Británii nemuselo ohroziť. Pre agentúru SITA to uviedol analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Martin Vlachynský. Všetko by pritom podľa neho záviselo od novej formy spolupráce Británie a Európskej únie (EÚ). "Je pravdepodobné, že ak si bude chcieť Veľká Británia zachovať dobrý prístup na spoločný trh EÚ, bude musieť nechať pracovný trh otvorený, podobne ako Nórsko cez Európsky hospodársky priestor, či Švajčiarsko cez bilaterálne zmluvy," uviedol.

V kombinácii s momentálne veľkým dopytom po zamestnancoch v Británii to pre Slovákov pracujúcich v tejto krajine Vlachynský vidí skôr optimisticky.

SITA
Webnoviny.sk, 22.6.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards