Pod riaditeľmi stratových nemocníc sa trasú stoličky (Hospodárske noviny)

Radovan Ďurana uviedol 7.6.2016 pre Hospodárske noviny alternatívy riešenia stratových nemocníc vo vzťahu k ich vedeniu. 

Pod riaditeľmi stratových nemocníc sa trasú stoličky (Hospodárske noviny)

 Ak sa dokáže, že štátna nemocnica zle hospodári vinou riaditeľa, minister zdravotníctva Tomáš Drucker voči nemu vyvodí zodpovednosť. Odborníci sa však zhodujú na tom, že nájsť jednoznačného vinníka, ktorý spôsobil stratové hospodárenie nemocnice, také jednoduché nie je.

Hľadá sa vinník
Podľa analytika aliancie Fair-play Petra Kundera súčasný systém podporuje kolektívne rozhodnutia a formy riadenia, ktoré takmer neumožňujú ukázať prstom na niekoho, kto za to môže. "Možno to výnimočne pôjde pri niektorých konkrétnych výdavkoch, ale ťažko to bude vztiahnuť na celkové hospodárenie," uvažuje Kunder, ktorý to vníma skôr ako odhodlanie priniesť zmeny, ktoré posilnia individuálnu zodpovednosť kľúčových manažérov.

Ako priznal aj Drucker, ministerstvo sa na to bude musieť pozrieť detailnejšie. Vyzerá to totiž tak, že rezort s takýmto riešením zatiaľ skúsenosti nemá. Poukázal na to aj analytik INEKO Dušan Zachar, podľa ktorého sa doteraz odvolávali riaditelia nemocníc po nástupe novej vlády, alebo ak vyplávala na povrch kauza či nevýhodná zmluva. Málokedy však išlo o stratové hospodárenie a generovanie nových dlhov, čo však neznamená, že by to tak nemalo byť. "Ak manažment nemocnice dlhodobo vytvára straty, dlhy a nevidno zlepšujúci sa trend, potom treba pristúpiť k zmene vedenia a možno aj ku kráteniu mzdy," myslí si Zachar.

Výmena zlých hospodárov
Rezort plánuje zriadenie Úradu pre riadenie podriadených organizácií, podľa hovorkyne ministerstva Stanislavy Pondelovej by mal vzniknúť už v polovici júna. Bude mať na starosti finančný kontroling, riadenie spoločných projektov či obstarávaní. Keď však nemocnica bude môcť zlepšiť hospodárenie vlastnými opatreniami, ministerstvo bude vyžadovať, aby tak urobila. "Pokiaľ vedenie nemocnice nebude schopné realizovať zmeny, tak budem musieť požadovať, aby sme našli lepšie vedenie," odkázal Drucker.

Práve výmena vedenia je podľa analytika inštitútu INESS Radovana Ďuranu najčastejší postup. "Je stelesnením politického vnímania, že dostatočným trestom je nahradenie politického nominanta, čo z pohľadu daňového poplatníka je neuspokojivý stav," dodal Ďurana.

Odvolanie nemusí stačiť
Ako však ukazuje nedávna prax nielen v nemocniciach, ale v zdravotníckych inštitúciách všeobecne, odvolaní riaditelia či predsedovia sa niekedy len presunuli z jedného úradu do druhého. "Takýto zle hospodáriaci manažér by mal tiež dostať na určitý čas, povedzme minimálne na päť rokov, stopku na zastávanie vysokej riadiacej funkcie vo verejnej správe," reaguje Zachar.

Pre zle hospodáriacich manažérov by mohla byť odstrašujúca aj akási spoluúčasť a hmotná zodpovednosť. "Súčasťou menovania by mali byť manažérske kontrakty, ktoré jasne definujú, čo riaditeľ môže zmeniť, a čo nie, a aké budú jeho náklady, ak ciele nesplní," hovorí Ďurana. Riaditeľom by napríklad mohli byť priznané prémie až po dosiahnutí cieľov, alebo by museli vrátiť časť platu v prípade porušenia pravidiel zodpovedného hospodára.

Kristína Böhmer
Hospodárske noviny, 7.6.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards