Na mape daňových rajov zasvietilo Lotyšsko a Lichtenštajnsko (Hospodárske noviny)

Martin Vlachynský sa 2.6.2016 vyjadril k výške dane z príjmu pre firmy v článku uverejnenom na finančnom webe Hospodárskych novín.

Na mape daňových rajov zasvietilo Lotyšsko a Lichtenštajnsko (Hospodárske noviny)

 Kým kedysi letel Cyprus, dnes sa ako rastúce destinácie pre optimalizáciu príjmov ukazujú krajiny ako Lichtenštajnsko, Lotyšsko a Spojené arabské emiráty. Napríklad pobaltskú krajinu zatraktívnilo to, že prijala nové daňové zákony. "Pre Slovensko by bolo oveľa efektívnejšie zlepšiť podnikateľské prostredie doma. Na jednej strane by to ,vyháňalo` menej firiem do daňových rajov, na druhej strane by to pomohlo prilákať nové firmy zo zahraničia," hovorí Milan Seliak, biznis konzultant Bisnode.

Viac firiem v raji
Napriek tomu, že Európskej únia, ale aj slovenská vláda po prepuknutí aféry Panama Papers deklarujú, že budú bojovať proti daňovým unikom, počet firiem zo Slovenska v daňových rajoch mierne stúpa. Podnikateľom ide v prvom rade o nižšie daňové zaťaženie a tiež o anonymitu. Oceňujú aj nižšiu byrokraciu pri zakladaní firiem či právnu stabilitu. Za prvé tri mesiace tohto roka stúpol počet slovenských firiem v daňových rajoch na 4 719 spoločností, čo je o 18 viac ako na konci minulého roka, ukázali dáta poradenskej spoločnosti Bisnode, ktoré poskytla exkluzívne pre HN. Medzi najobľúbenejšie krajiny na daňovú optimalizáciu stále patrí Holandsko, USA a Luxembursko. V Holandsku či na Cypre, ktorého atraktivita klesla, má veľa firiem zaregistrovaných napríklad finančná skupina Penta či developerská spoločnosť HB Reavis Group. Čo sa týka sektorov, najviac firiem, ktoré podnikajú v rajoch, je obchodných, ktorých bolo takmer tisíc. Za nimi nasledujú technické s viac ako 900 a top trojicu uzatvárajú priemyselné firmy, ktorých bolo 318.

Bojuje sa pomaly
K nárastu počtu firiem v daňových rajoch došlo aj napriek tomu, že na Slovensku aj v EÚ silnie tlak na výmenu daňových informácií. Európski politici tiež plánujú prepojiť obchodné registre s majiteľmi firiem. Na boj s daňovým rajom bola ešte pred dvoma rokmi zavedená zvýšená 35-percentná sadzba zrážkovej dane na vybrané platby do nezmluvných štátov. Obmedzili sa aj daňové úniky a neprimerané ovplyvňovanie základu dane. "Ide o zmeny zamerané na oblasť transferového oceňovania alebo zavedenie pravidiel nízkej kapitalizácie," informuje Alexandra Gogová, hovorkyňa rezortu financií.

Vláda na Slovensku po voľbách vyhlásila, že zníži daň z príjmov pre firmy z 22 na 21 percent. Stále je to oveľa viac ako nulová daň v Paname či 12,5-percentná daň zo zisku na Cypre. "Na zvrátenie tohto trendu netreba zaviesť nulovú daň ako na Seychelloch, ale len zmierniť a zjednodušiť daňové zaťaženie doma. Slovensko má dnes najvyššiu sadzbu dane z príjmov pre firmy vo východnej Európe a vyššiu dokonca aj ako Fínsko či Veľká Británia," pripomína Martin Vlachynský, analytik INESS. V rámci EÚ by podľa odborníkov pomohla vytlačiť daňové raje harmonizácia daní. Tomu sa však mnohé krajiny bránia. "Riešením je skôr ,daňová koordinácia`, teda možná dohoda na spoločných postupoch členských štátov," dodáva Gogová.

Podnikanie sa zlepšuje
Mierne sa zlepšuje aj podnikateľské prostredie na Slovensku. V hodnotení Superindex Podnikateľskej aliancie Slovenska sa Slovensko posunulo v tomto roku o dve priečky nahor, na 35. miesto. V rámci rebríčka Doing Business 2016, ktorý tiež porovnáva kvalitu podnikateľského prostredia, si Slovensko udržuje 29. priečku. Najvýraznejší posun smerom nahor pritom zaznamenalo v oblasti platenia daní, ktoré sa zjednodušilo. Politici tiež v minulosti bojovali o zákaz účasti schránkových firiem s utajenými vlastníkmi v daňových rajoch v štátnych tendroch. Zákon z dielne Smeru je napokon bezzubý, pretože odhaľuje len papierových majiteľov schránok, nie skutočných prijímateľov biznisu so skrytým podielom na zisku.

Jozef Ryník
Hospodárske noviny, 2.6.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards