Na mape daňových rajov zasvietilo Lotyšsko a Lichtenštajnsko (Hospodárske noviny)

Martin Vlachynský sa 2.6.2016 vyjadril k výške dane z príjmu pre firmy v článku uverejnenom na finančnom webe Hospodárskych novín.

Na mape daňových rajov zasvietilo Lotyšsko a Lichtenštajnsko (Hospodárske noviny)

 Kým kedysi letel Cyprus, dnes sa ako rastúce destinácie pre optimalizáciu príjmov ukazujú krajiny ako Lichtenštajnsko, Lotyšsko a Spojené arabské emiráty. Napríklad pobaltskú krajinu zatraktívnilo to, že prijala nové daňové zákony. "Pre Slovensko by bolo oveľa efektívnejšie zlepšiť podnikateľské prostredie doma. Na jednej strane by to ,vyháňalo` menej firiem do daňových rajov, na druhej strane by to pomohlo prilákať nové firmy zo zahraničia," hovorí Milan Seliak, biznis konzultant Bisnode.

Viac firiem v raji
Napriek tomu, že Európskej únia, ale aj slovenská vláda po prepuknutí aféry Panama Papers deklarujú, že budú bojovať proti daňovým unikom, počet firiem zo Slovenska v daňových rajoch mierne stúpa. Podnikateľom ide v prvom rade o nižšie daňové zaťaženie a tiež o anonymitu. Oceňujú aj nižšiu byrokraciu pri zakladaní firiem či právnu stabilitu. Za prvé tri mesiace tohto roka stúpol počet slovenských firiem v daňových rajoch na 4 719 spoločností, čo je o 18 viac ako na konci minulého roka, ukázali dáta poradenskej spoločnosti Bisnode, ktoré poskytla exkluzívne pre HN. Medzi najobľúbenejšie krajiny na daňovú optimalizáciu stále patrí Holandsko, USA a Luxembursko. V Holandsku či na Cypre, ktorého atraktivita klesla, má veľa firiem zaregistrovaných napríklad finančná skupina Penta či developerská spoločnosť HB Reavis Group. Čo sa týka sektorov, najviac firiem, ktoré podnikajú v rajoch, je obchodných, ktorých bolo takmer tisíc. Za nimi nasledujú technické s viac ako 900 a top trojicu uzatvárajú priemyselné firmy, ktorých bolo 318.

Bojuje sa pomaly
K nárastu počtu firiem v daňových rajoch došlo aj napriek tomu, že na Slovensku aj v EÚ silnie tlak na výmenu daňových informácií. Európski politici tiež plánujú prepojiť obchodné registre s majiteľmi firiem. Na boj s daňovým rajom bola ešte pred dvoma rokmi zavedená zvýšená 35-percentná sadzba zrážkovej dane na vybrané platby do nezmluvných štátov. Obmedzili sa aj daňové úniky a neprimerané ovplyvňovanie základu dane. "Ide o zmeny zamerané na oblasť transferového oceňovania alebo zavedenie pravidiel nízkej kapitalizácie," informuje Alexandra Gogová, hovorkyňa rezortu financií.

Vláda na Slovensku po voľbách vyhlásila, že zníži daň z príjmov pre firmy z 22 na 21 percent. Stále je to oveľa viac ako nulová daň v Paname či 12,5-percentná daň zo zisku na Cypre. "Na zvrátenie tohto trendu netreba zaviesť nulovú daň ako na Seychelloch, ale len zmierniť a zjednodušiť daňové zaťaženie doma. Slovensko má dnes najvyššiu sadzbu dane z príjmov pre firmy vo východnej Európe a vyššiu dokonca aj ako Fínsko či Veľká Británia," pripomína Martin Vlachynský, analytik INESS. V rámci EÚ by podľa odborníkov pomohla vytlačiť daňové raje harmonizácia daní. Tomu sa však mnohé krajiny bránia. "Riešením je skôr ,daňová koordinácia`, teda možná dohoda na spoločných postupoch členských štátov," dodáva Gogová.

Podnikanie sa zlepšuje
Mierne sa zlepšuje aj podnikateľské prostredie na Slovensku. V hodnotení Superindex Podnikateľskej aliancie Slovenska sa Slovensko posunulo v tomto roku o dve priečky nahor, na 35. miesto. V rámci rebríčka Doing Business 2016, ktorý tiež porovnáva kvalitu podnikateľského prostredia, si Slovensko udržuje 29. priečku. Najvýraznejší posun smerom nahor pritom zaznamenalo v oblasti platenia daní, ktoré sa zjednodušilo. Politici tiež v minulosti bojovali o zákaz účasti schránkových firiem s utajenými vlastníkmi v daňových rajoch v štátnych tendroch. Zákon z dielne Smeru je napokon bezzubý, pretože odhaľuje len papierových majiteľov schránok, nie skutočných prijímateľov biznisu so skrytým podielom na zisku.

Jozef Ryník
Hospodárske noviny, 2.6.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards