Druhý pilier bude atraktívnejší (Hospodárske noviny)

Radovan Ďurana komentoval 31.5.2016 zmenu vyplácania druhého piliera pre Hospodárske noviny. 

Druhý pilier bude atraktívnejší (Hospodárske noviny)

 600. Približne toľko dôchodcov si doteraz vybralo svoje úspory z druhého piliera. Od nového roka funguje programový výber, cez ktorý si môžu dôchodcovia vybrať svoje úspory aj naraz. Dnes je to však umožnené skôr bohatším dôchodcom, ktorí majú garantovanú penziu aspoň 580 eur. No od budúceho roka k nemu môže mať prístup viac záujemcov. Rezort práce totiž plánuje zmeniť vyplácanie dôchodkových úspor, a to kvôli tomu, že dnes vyplácanie doživotných anuít ľudí zatiaľ príliš neláka.

Môže za to najmä to, že v súčasní dôchodcovia nemajú v druhom pilieri také úspory, ktoré by im doživotne dokázali zvýšiť penziu o citeľnú sumu. "Doživotný dôchodok je pre súčasných penzistov neatraktívny, lebo čakali, že budú dostávať viac peňazí. My sa teraz budeme snažiť, aby sa mohlo dostať viac dôchodcov k programovému vyplácaniu. Takýmto štýlom môžeme vyvíjať tlak na poisťovne, aby bola ponuka anuít pre dôchodcov výhodnejšia," informoval štátny tajomník rezortu práce Ivan Švejna.

Tí, ktorí na programový výber nemajú nárok, si peniaze nechali vo fondoch aj naďalej. Rezort síce chce, aby sa k svojim nasporeným peniazom v druhom pilieri dokázalo dostať viac ľudí, no ani po dvoch mesiacoch diskusií nie je presne stanovená suma dôchodku, pri ktorej by si mohli ostatné úspory vybrať naraz. "V akej výške a v akom rozsahu, to je otázka, ktorá je ešte otvorená. Budeme zvažovať, kde je to riziko, pokiaľ môžeme ísť z hľadiska programového výberu," povedal minister práce Ján Richter. Rezort naznačil, že by mohlo ísť o sumu priemerného dôchodku, teda 415 eur mesačne. Pod túto hranicu ísť nechce, považuje to za hazard. Podľa hovorcu rezortu práce Michala Stušku by pri takomto modeli mala v minulom roku až polovica penzistov nárok na vybratie všetkých úspor z druhého piliera naraz.

Zbavia sa dlhov
Podľa analytika z Inštitútu INESS Radovana Ďuranu by sa však malo umožniť vyberať si úspory naraz všetkým dôchodcom, teda aj tým, ktorí poberajú minimálnu penziu. Tá je dnes takmer 270 eur mesačne. "Niektorým viac vyhovuje doživotne dostávať anuitu, iní by zas potrebovali jednorazový výber, aby napríklad vyplatili zostatok hypotéky, kúpili si svoje posledné auto na dôchodok alebo sa zbavili exekúcie. Vo všetkých týchto prípadoch predstavuje anuita obmedzenie ich možností," vysvetlil Ďurana. Výber všetkých úspor naraz sa však nepozdáva samotným poisťovniam. Podľa Heleny Kanderkovej z tlačového odboru sporiteľne Allianz by mali úspory v druhom pilieri slúžiť najmä na doživotné zabezpečenie sporiteľov. Podľa nej to na ponuku anuít aj tak nebude mať žiaden vplyv.

Chýba istota do budúcnosti
Rezort práce v súčasnosti nemyslí na zabezpečenie dôchodcov v budúcnosti. Tvrdí to riaditeľ Inštitútu zamestnanosti Michal Páleník. Podľa neho je chyba, ak dá rezort práce novým dôchodcom príležitosť minúť veľké úspory hneď na začiatku. "Apelujeme na vládu s požiadavkou, aby zabezpečila vyššie penzie starším dôchodkom. Po dovŕšení penzijného veku by mohli mať najskôr nižšie, až potom by sa zvyšovali," vysvetlil Páleník. Odvoláva sa na dáta štatistického úradu Eurostat, ktoré ukazujú, že slovenskí dôchodcovia patria medzi najchorľavejších v Európe. Kým európsky priemer ukazuje, že ženy a muži vo veku 65 rokov prežívajú v zdraví takmer deväť rokov, slovenské ženy sú po dosiahnutí tohto veku zdravé iba necelé štyri roky a muži niečo vyše štyroch rokov. Z tohto dôvodu nie je podľa riaditeľa inštitútu dôchodkový systém primeraný zdravotnému statusu nášho obyvateľstva.

Nikola Richterová
Hospodárske noviny, 31.5.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards