Nové byty sa môžu vďaka poplatku za rozvoj predražiť (Sme)

Poplatok, samozrejme, zaplatí nakoniec spotrebiteľ, povedal na margo poplatku za rozvoj 28.9.2015 Radovan Ďurana.

Nové byty sa môžu vďaka poplatku za rozvoj predražiť (Sme)

Nový poplatok by mal priniesť krajšie a lepšie vybavené mestá aj dediny. Isté to nie je.

BRATISLAVA. Peniaze na skultúrnenie životného prostredia by obce a mestá mali získať od firiem, ktoré tam stavajú nové domy. Umožniť im to má nový zákon o miestnom poplatku za rozvoj.

„Ak by sa použila maximálna sadzba, cena bytov by vzrástla od troch do sedemtisíc eur, v závislosti od rozlohy,“ hovorí o návrhu výkonný riaditeľ Inštitútu urbánneho rozvoja Juraj Suchánek.

O budúcom zdražovaní bytov v novostavbách hovorí aj šéf Inštitútu INEKO Peter Goliaš. Časť nákladov podľa neho budú developeri prenášať na spotrebiteľov.

Presná výška bude závisieť od dopytu. Ak zákazníci budú odkázaní na jednu stavbu, bude väčšia pravdepodobnosť, že developer na nich prenesie poplatky ako v prípade, keď si budú môcť vybrať z viacerých nových domov.

„Poplatok, samozrejme, zaplatí nakoniec spotrebiteľ,“ je presvedčený aj analytik INESS Radovan Ďurana.

Výsledná suma nie je jasná

Novelu pripravili dvaja poslanci Smeru, ktorí sú zároveň aj primátormi krajských miest ­- Igor Choma zo Žiliny a Richard Raši z Košíc. Okrem iného navrhli, aby si obec mohla určiť poplatok od 10 do 45 eur za štvorcový meter celkovej plochy obytného domu.

Spoluautor projektu Mestské zásahy Matúš Vallo vidí v návrhu viacero problémov, hoci podstata zákona je podľa neho dobrá.

„Ide o príliš vysoké rozpätie poplatku,“ vraví. Upozornil, že poslanci v návrhu nemysleli ani na započítateľnosť poplatku ­- teda, že by sa tzv. vyvolaná investícia, ktorú developer musí urobiť tak či tak, započítala do výšky poplatku.

„Zákon by mohol byť možnosťou na rôzne špekulácie a netransparentnosť,“ uvažuje Vallo.

Choma tvrdí, že o zmenách je ochotný rokovať. Kritici podľa neho vedia, kam sa majú obrátiť, aby prípadné úpravy prerokovali.

Odhaduje, že dnes ho poslanci posunú v parlamente ďalej. Kedy by mohol zákon vstúpiť do praxe, poslanci nehovoria. Je však predpoklad, že začiatkom budúceho roku.
Okolie skrášliť nemusí

Mestá a obce sa z návrhu tešia. Starosta Bernolákova Richard Červienka povedal, že investor aspoň čiastočne prispeje na občiansku vybavenosť v obci.

„Samospráva bude môcť týmto spôsobom nielen regulovať, ale aj podporovať výstavbu v určitých častiach územia,“ povedala hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová.

Únia miest Slovenska sa o takýto zákon snaží dlhodobo.

Dnes developer nemusí prispieť napríklad na výstavbu školy, parku či detského ihriska. Je len na ňom, či tak spraví, alebo nie, môže sa prípadne dohodnúť aj s mestom. Investuje len do vyvolaných investícií.

„Aj v tom sú niektoré veci nedotiahnuté,“ upozorňuje predseda Spolku na podporu skrášľovania Košíc Ladislav Rovinský.

Poukazuje na príklad nedoriešenej dopravy vrátane cyklistickej cesty na Námestí osloboditeľov v Košiciach. Developer na ňom postavil nákupné centrum a popri tom prestaval neďalekú križovatku.

Ani nový poplatok však výsledok, ktorý mestá očakávajú, nemusí priniesť. Vallo upozorňuje, že nie je viazaný na konkrétne miesto. Môže sa teda stať, že investor napríklad vybuduje bytovku na bratislavských Kramároch, no mesto minie peniaze z poplatku v inej časti hlavného mesta.

Goliaš vidí možnosti aj v iných riešeniach. „Je viac priestoru na využívanie štandardných daní z nehnuteľností,“ myslí si.

Marek Poracký

Sme, 28.9.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards