Klientskych centier štátu je málo a sú zbytočne drahé (Sme)

Z praktických dôvodov by klientske centrá mali byť v blízkosti okresných úradov, ak nie priamo v ich budovách, konštatoval pre Sme 27.9.2015 Radovan Ďurana.

Klientskych centier štátu je málo a sú zbytočne drahé (Sme)

Klientske centrá v rámci reformy ESO, ktoré chodí osobne otvárať Robert Kaliňák, nebudú do volieb kompletné.

BRATISLAVA. Na konci súčasného volebného obdobia sa ukazuje, že vlajková loď medzi reformami Ficovej vlády nedopadne podľa predstáv Smeru.

Reforma štátnej správy ESO sa totiž zasekla na otváraní klientskych centier. Ľudia v nich už mali vybavovať agendu počnúc ohlasovaním živností až po stavebné povolenia.

Po troch rokoch od začatia reformy funguje asi len polovica centier. Z celkového počtu 76 plánovaných ich zatiaľ vzniklo 40. Do konca roka sľubuje vnútro ďalších desať. Už dnes však rezort pripúšťa, že do volieb sa nepodarí otvoriť všetky plánované.
Rekonštruujú draho

„Ministerstvo vnútra a štát nemá dosť vhodných priestorov na zriadenie klientskeho centra v každom okresnom meste,“ odôvodňuje problémy tlačový odbor ministerstva vnútra.

Za zriadenie už fungujúcich klientskych centier, zaplatil štát zatiaľ asi tri milióny eur. Minister vnútra Robert Kaliňák chodí každé slávnostne otvárať zväčša osobne. V súčasnosti však vznikajú prestavbami aj drahé centrá. Napríklad za centrum v Banskej Štiavnici zaplatilo vnútro 573-tisíc eur a v Nových Zámkoch 352-tisíc eur.

Podľa ministerstva sa to z dlhodobého hľadiska oplatí. Analytik INESS Radovan Ďurana však upozorňuje, že v týchto prípadoch ide len o rekonštrukciu, nie o novú výstavbu. Pripúšťa však, že otváranie centier v niektorých mestách môže byť pomerne náročný proces.

„Z praktických dôvodov by klientske centrá mali byť v blízkosti okresných úradov, ak nie priamo v ich budovách,“ povedal.

Kaliňák stihne Bratislavu

Hoci všetky centrá do volieb nevzniknú, vnútro sľubuje do konca roka dokončenie desiatich. Patriť medzi ne má aj najočakávanejšie v Bratislave.

Momentálne v ňom finišujú dokončovacie práce, keďže ide o prestavbu priestorov starej budovy Ikea. S otvorením centra v testovacej prevádzke sa ráta od januára.

Vďaka tomu, že sa sem presunú úrady z viacerých bratislavských adries, štát ráta aj s viacerými zmenami v správe miestnych nehnuteľností.

Okolnosti vzniku klientskeho centra v hlavnom meste kritizoval najmä opozičný poslanec Miroslav Beblavý (Sieť), ktorý poukázal na zvláštny postup pri zriaďovaní nového úradu. Štát si totiž budovu od súkromníka prenajal, momentálne ju prerába a nakoniec ju má bez tendra aj odkúpiť.

Peter Kováč

Sme, 27.9.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards