Sloboda na Slovensku sa zhoršuje. Pred nami sú aj Arménsko alebo Rwanda (Aktuality.sk)

Ak musí pekár najskôr dostať pečiatku od úradníka a až potom môže vymeniť chlieb za niečo iné, stráca čas aj zdroje a ekonomický rast je pomalší, konštatoval na margo podnikateľského prostredia 22.9.2015 Martin Vlachynský.

Sloboda na Slovensku sa zhoršuje. Pred nami sú aj Arménsko alebo Rwanda (Aktuality.sk)

 Vláda Roberta Fica nezaviedla takmer žiadne opatrenie, ktoré by zlepšilo ekonomickú slobodu.

Slovensko nie je úplne slobodná krajina. Z hospodárskeho pohľadu sú totiž pred nami aj také štáty, ako napríklad Arménsko, Guatemala alebo Rwanda.

Vyplýva to z najnovšieho globálneho rebríčka ekonomickej slobody, ktorý zostavil Fraser Instite.
Zhoršujúci stav

Naša ekonomika v celosvetovom porovnávaní skončila na 47. mieste. Oproti predchádzajúcemu obdobiu sme si pohoršili o dve miesta.

"Naše umiestnenie vôbec nie je lichotivé, ak má byť Slovensko súčasťou vyspelého sveta," zhodnotil analytik Nadácie F. A. Hayeka.

Podľa neho najviac zaostávame v oblastiach, ako je predvídateľnosť vládnych krokov, korupcia alebo súdnictvo.

Odborníci poukazujú na to, že súčasná vláda so svojimi opatreniami výrazne dopomohla zhoršujúcemu stavu ekonomickej slobody na Slovensku.

„Takýmito negatívnymi príkladmi sú obmedzenie práva nakladať so svojou pôdou, byrokracia ohľadom platenia daní, predovšetkým pri dani z pridanej hodnoty, či pokračujúca cenová regulácia,“ priblížil analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský.

Jediný pozitívnym opatrením Ficovho kabinetu je podľa Vlachynského len elektronizácia verejných služieb. Aj tá však postupuje iba veľmi pomaly.
Na čele je Hongkong

Najslobodnejšou ekonomikou na svete je Hongkong. Bývalá britská kolóna, ktorá však už patrí Číne, tomuto rebríčku kraľuje niekoľko rokov.

V tesnom závese sú Singapur a Nový Zéland. Do prvej desiatky sa z európskych krajín dostali len Švajčiarsko, Írsko a Veľká Británia.

Slovensko so svojím celkovým indexom ekonomickej slobody sa radí do skupiny menej liberálnych hospodárstiev. Tam patria aj naši susedia s výnimkou Rakúska a Ukrajiny.

Česko sa umiestnilo o päť priečok vyššie. Poľsko skončilo rovnako na 47. mieste a Maďarsko zaostalo za nami o osem miest.

Na opačnom konci rebríčka sa umiestnili Líbya, Kongo a Venezuela. Juhoamerická krajina okupuje túto nelichotivú priečku už dlhodobo.

Prečo je dôležitá ekonomická sloboda?

Odborníci považujú ekonomickú slobodu za dôležitú. Zdrojom bohatstva spoločnosti je totiž vzájomná výmena tovarov a služieb medzi ľuďmi. V praxi tak ľudia majú menej prekážok v rámci slobodnej výmeny.

"Ak musí pekár najskôr dostať pečiatku od úradníka a až potom môže vymeniť chlieb za niečo iné, stráca čas aj zdroje a ekonomický rast je pomalší," povedal analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský.

Ekonóm Gabriel Openshaw dokazuje pozitívne dopady ekonomickej slobody na konkrétnych číslach z jednotlivých štátov USA. Tie členské krajiny, ktoré majú menší štát a menej regulácií, patria k vyššie príjmovým.

Obyvatelia desiatky najliberálnejších štátov totiž zarábajú ročne o 10 tisíc dolárov (8770 eur) viac než ľudia v menej slobodných krajinách USA.

Podobné to je aj v prípade rozdelenia bohatstva. V prvej uvedenej skupine štátov sú majetkové rozdiely medzi obyvateľmi menšie.

Ako ďalej poukázal Openshaw vo svojom blogu, ľudia v slobodnejších štátoch USA sú aj viac spokojnejší so svojim životom.

Martin Odkladal

Aktuality.sk, 22.9.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards