Vláda opäť rozdáva. Koľko sa poskladáme na predvolebné politické gesto? (Aktualne.sk)

Vláda už pravidelne v rozpočte počíta so "základnou" úrovňou vianočného príspevku a teraz znovu k vianočnému príspevku zavádza aj príplatok, konštatoval pre Aktualne.sk 16.9.2015 Radovan Ďurana.

Vláda opäť rozdáva. Koľko sa poskladáme na predvolebné politické gesto? (Aktualne.sk)

Dva návrhy zákonov mali prejsť rokovaním v Národnej rade SR, obidva nás budú stáť dokopy vyše 41 miliónov eur. Vláda sa tentoraz rozhodla pridať mamičkám na škôlky a dôchodcom prilepšiť o zopár eur. Neadresné návrhy len navýšia výdavky.

 Poslanci namiesto práce na 173 bodoch schôdze NR SR radšej prezentovali svoje názory na utečencov. K zákonom sa teda nedostalo ani v neskorých večerných hodinách.

Hlasovať sa však malo aj o bodoch, ktoré majú opäť prehĺbiť dieru v štátnom rozpočte o ďalšie milióny.

Predkladanou novelou sa v súvislosti s Ficovým druhým sociálnym balíčkom mal zvýšiť príspevok na dieťa. Skôr než vôbec prídu na rad sumy, zákon zlyháva.

Vláda zdôvodňuje navýšenie príspevku ako snahu vytvoriť podmienky pre opätovné zaradenie sa rodičov (najmä matiek) na trh práce a pomôcť im zabezpečiť využívanie aj náročnejších služieb starostlivosti, a to aj vtedy, ak majú nižšie mzdy.
Dostanú aj bohaté mamičky

„To je však v príkrom rozpore so samotným poskytovaním tejto dávky. Tá je plošná, a dostáva ju tak minister, ako aj človek v hmotnej núdzi. Je zrejmé, že dávky dostávajú aj rodiny, ktoré ich nepotrebujú a nemajú žiadny vplyv na ich ochotu, či schopnosť sa zamestnať," objasňuje analytik INESS Radovan Ďurana.

Dodáva, že ak by vláda bola adresnejšia a zvýšený príspevok by dostali len tí, ktorí nemajú nadpriemerné príjmy a majetok, z rozpočtu by nemuseli ubudnúť tak veľké peniaze. Naopak – ak by bol zákon adresnejší, výdavky by klesli. Takto si prilepšia aj mamičky detí poslancov.

Ak teda dieťa chodí do súkromnej škôlky, resp. ak sa o neho stará súkromné zariadenie alebo fyzická osoba-živnostník, dostane rodič maximálne 280 eur – teda o 50 viac než doteraz.

Ak dieťa chodí do bežnej škôlky, ktorú prevádzkuje obec či orgán miestnej štátnej správy v školstve, dostane maximálne 80 eur mesačne. Zákon má začať platiť od 1.januára 2016 a poskladáme sa nemalé peniaze.
Zvyšovali škôlky?

Takéto zvýšenie vypočítal Štatistický úrad SR, podľa ktorého sa od roku 2011 do roku 2014 ceny služieb na starostlivosť o dieťa zvýšili o cca 21 percent.

Ak teda Úrad práce sociálnych vecí a rodiny vypočítal, že tento rok priemerná suma, ktorú rodičia za starostlivosť o dieťa zaplatia bola 273, musel teda v roku 2011 priemer predstavovať okolo 226 eur. Podľa prepočtov štátu teda škôlky zdraželi takmer o 50 eur za tri roky.

„Veľmi rád by som videl prieskum medzi súkromnými škôlkami, ktoré zvýšili svoje ceny za posledné tri roky o 21 percent,“ uvažuje Ďurana.

Pravda je, že 21 percent je naozaj veľa. Ceny sa ročne zvyšujú pôsobením inflácie - ak by sme počítali zvyšovanie cien (ktoré sa premietnu do nákladov a poplatku za škôlku) pomocou inflácie s údajmi od roku 2011, sotva by sme sa tento rok vôbec dostali k sume 250 eur, nie 273.

Aj keď krivka narodených v roku 2009 poskočila o šesť percent, svoju výšku si približne držala najbližšie roky a už 2012 klesla späť o osem percent. Ťažko teda kalkulovať s faktom rapídne zvýšeného dopytu po škôlkach.

Vplyv na štátny rozpočet roku 2016 bude predstavovať 9,4 milióna eur (9 375 630). O rok neskôr zo štátneho rozpočtu uvoľní štát 10,7 milióna a v roku 2018 až 11,3 milióna. Podobné peniaze, i keď len za jeden rok, predstavuje ďalšie opatrenie.
Dôchodkový darček

Druhým rozdávaním, ktoré sa malo na stredajšej schôdzi prerokovať bolo zvýšenie vianočného príspevku pre niektorých dôchodcov. Podľa znenia návrhu má vláda osobitý záujem na zvyšovaní kvality života a životnej úrovne občanov – dvanástimi eurami.

Dôchodcovia, ktorých úhrn súm dôchodkov nepresiahne dvojnásobok životného minima, dostane 12,74 eur. Jednorazovo a pod vianočný stromček ako darček od vlády.

„Vláda už pravidelne v rozpočte počíta so "základnou" úrovňou vianočného príspevku a teraz znovu k vianočnému príspevku zavádza aj príplatok,“ hovorí Ďurana.

Kto sú dôchodci?

Opäť dodáva, že štát zlyháva v adresnosti. V zákone sa totiž uvádza len, že má ísť o 760,9-tisíc dôchodcov registrovaných v Sociálnej poisťovni a 690 dôchodcov zo silových rezortov.

„Štát neskúma majetkové pomery dôchodcov, ani to, či nemajú iné príjmy, napríklad z prenájmu bytov,“ vysvetľuje Ďurana.

Vďaka 12,74 eur sa na štedrovečernom stole objaví možno o pár koláčov, ďalšiu misu majonézáku a o kilo ťažší kapor navyše. Všetci ostatní – vrátane obdarovaných dôchodcov – sa na túto jednorazovú nesystémovú nádielku poskladáme sumou 9,7 milióna eur.
Platíme za politické gesto

Ako hovorí analytik a riaditeľ Nadácie F. A. Hayeka Matúš Pošvanc, niet sa čo čudovať.

„Voľby máme predo dvermi a politici sa budú predháňať s podobnými návrhmi. Ľuďom, ktorí príspevok dostanú výrazne síce nepomôže, ale nejde o systémové opatrenie, no o politické gesto,“ hovorí Pošvanc.

Na kombináciu zle adresovaných zákonov a politických gest tak budeme do roku 2018 ľahší o vyše 41 miliónov eur. A to ešte má prísť ďalší balíček.

Radovan Kopečný

Aktualne.sk, 16.9.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards