Farmárom došla trpezlivosť, vyššie ceny mlieka si chcú vybojovať v uliciach (Sme)

Ako povedal pre Sme 6.9.2015 Martin Vlachynský, dotácie sú chorým prvkom v systéme, ktorý bez ich odstránenia nikdy nebude poriadne fungovať.

Farmárom došla trpezlivosť, vyššie ceny mlieka si chcú vybojovať v uliciach (Sme)

Farmári z celej Európy vychádzajú do ulíc, aby poukázali na likvidačné ceny mlieka.

BRATISLAVA. Mlieko dnes nakupujeme v porovnaní so začiatkom roka lacnejšie. Za polotučné či plnotučné pasterizované mlieko zaplatíme podľa údajov Štatistického úradu priemerne o tri centy menej.

Hoci spotrebitelia pocítili zlacňovanie mlieka iba minimálne, farmárov súčasné ceny doslova likvidujú.

Ako vyplýva z najnovšej správy Agrárnych trhových informácií Slovenska, v júli dostali výrobcovia za kilogram surového kravského mlieka v priemere 26 centov, kým v januári tento rok to bolo ešte 30 centov.

„Výrobné náklady sú však 40 centov, takže poľnohospodári prerobia na každom kilograme mlieka 14 centov. Situácia sa z mesiaca na mesiac zhoršuje,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.

Medziročne je výkupná cena mlieka nižšia až o 20 percent.

Znovuzavedenie kvót

Problémy na trhu s mliekom nemajú iba slovenskí, ale aj ďalší európski farmári.

Spustilo ich zrušenie mliečnych kvót a ruské embargo. V dôsledku toho je v Európskej únii prebytok mlieka, ktorý tlačí jeho cenu nadol.

Eskalujúcim problémom sa budú európski ministri poľnohospodárstva zaoberať v pondelok v Bruseli na zasadnutí Rady EÚ pre poľnohospodárstvo.

Slovenský minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek tu bude pre výrobcov mlieka žiadať zvýšenie intervenčných, teda garantovaných cien masla a sušeného mlieka, dočasné zavedenie vývozných náhrad na mliečne výrobky a dočasnú mimoriadnu finančnú podporu.

„Okrem toho Slovensko považuje za nevyhnutné zaviesť opätovnú reguláciu trhu s mliekom pre jeho stabilizáciu, a to znovuzavedením mliečnych kvót, najmä počas trvania ruského embarga,“ uviedol hovorca rezortu Peter Hajnala.
Pomôže to?

Práve toto sú však podľa agrárneho analytika Petra Havla opatrenia, ktoré nikam nepovedú.

„Ak dajú do sektora ďalšie peniaze, problém sa nevyrieši. Naďalej to umožní prežiť menej konkurencieschopným producentom,“ myslí si Havel.

Vzhľadom na vysokú produkciu mlieka podľa neho treba priznať, že časť producentov skončí.

„Niekto jednoducho musí ísť z kola von,“ konštatuje Havel.
Koniec byrokracie

Farmárov by podľa Havla mohlo zachrániť zníženie byrokracie spojenej s produkciou mlieka.

„To by bolo najlepšie riešenie. Podľa odhadov totiž prehnaná byrokratická záťaž Bruselu vo všeobecnosti zvyšuje náklady na výrobu čohokoľvek až o 30 percent. Jej zredukovanie by otvorilo cestu k zlacneniu mlieka a tým aj podporu exportu do tretích krajín bez toho, aby sa vývoz podporil finančne,“ myslí si Havel.

To sa však podľa neho nestane. „Myslím si, že to nie je možné, keďže Európa ide vždy cestou čoraz väčšej byrokracie,“ uzavrel.

Neustále deformovanie trhu zavádzaním dotácií kritizuje aj analytik INESS Martin Vlachynský. „Dotácie sú chorým prvkom v systéme, ktorý bez ich odstránenia nikdy nebude poriadne fungovať.“

Na zlú situáciu v sektore sa slovenskí producenti mlieka rozhodli upozorniť pondelňajším protestom na námestí pred obchodným centrom Eurovea v Bratislave.

„Pri tejto príležitosti odovzdáme zástupcom Európskej komisie na Slovensku návrh riešení. Ide totiž o požiadavky na európskej, nielen na národnej úrovni,“ uviedla Holéciová.

Slovenskí poľnohospodári svojím mliečnym protestom podporia pondelňajší spoločný protest európskych farmárov v Bruseli.

Simona Blehová

Sme, 6.9.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards