Bločkovej lotérii Máziková nepomohla (Hospodárske noviny)

Stomiliónové daňové úniky totiž nevznikajú u drobných remeselníkov či obchodníkov, povedal na margo bločkovej lotérie 3.9.2015 Richard Ďurana.

Bločkovej lotérii Máziková nepomohla (Hospodárske noviny)

Štátna páka pre lepší výber daní priniesla podľa vlády svoje ovocie. Aj keď počet hráčov klesol až o dve tretiny.

Ak chcete rozdávať, musíte mať z čoho. Druhá vláda Roberta Fica rozdávať chcela, ale namiesto šetrenia na chode štátu sa rozhodla zlepšiť výber daní. A jedným z jej nástrojov na postihnutie daňových podvodníkov bolo aj zavedenie Národnej bločkovej lotérie, ktorá v týchto dňoch oslavuje druhý rok svojho fungovania.

Hoci počiatočné nadšenie opadlo a dnes ľudia do hry registrujú asi len tretinu z množstva bločkov, ktoré registrovali na začiatku, vláda považuje bločkovú lotériu za vydarený projekt.

„Pokles je pri uvedomení si obrovských čísiel z úvodu lotérie pochopiteľný, pretože žiadna lotéria na svete sa dlhodobo neudrží na najvyššej úrovni a vždy má tendenciu sa stabilizovať,“ vysvetľuje hovorca Tiposu Rastislav Čépe.

Iný názor má riaditeľ a analytik inštitútu INESS Richard Ďurana. Bločkovú lotériu považuje za veľké sklamanie. Podľa neho chcela vláda spustením bločkovej lotérie eliminovať daňové podvody, ktoré sama odhaduje na miliardy, ale prínos podľa odhadov Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií je rádovo iba v miliónoch.

„Stomiliónové daňové úniky totiž nevznikajú u drobných remeselníkov či obchodníkov,“ hovorí Ďurana. Ušetrené prostriedky by sa podľa neho dali využiť napríklad na školenia daňových kontrolórov so zameraním na vyššie a sofistikovanejšie daňové úniky.

Podľa finančnej správy je však odhad IFP, že lotéria priniesla do štátnej kasy sedem až osem miliónov eur, príliš konzervatívny. Všetky prínosy lotérie sa totiž nedajú matematicky vypočítať.

Martin Sliz

Hospodárske noviny, 3.9.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards