Poštári si odhlasovali viac práce (Sme)

Ako povedal pre Sme 30.8.2015 Radovan Ďurana, ak pošta vykonáva odpočty na čisto komerčnej báze, je to na štátny podnik zaujímavý krok v snahe využiť existujúci potenciál.

Poštári si odhlasovali viac práce (Sme)

Za viac práce majú byť zamestnanci Slovenskej pošty lepšie odmeňovaní.

BRATISLAVA, BANSKÁ BYSTRICA. Väčšine zamestnancov Slovenskej pošty nebude prekážať, keď budú pracovať viac. Odsúhlasili si to vo vnútrofiremnom referende.

Štátna Slovenská pošta zamestnanecké hlasovanie zorganizovala, aby zistila, či poštári majú záujem aj o doplnkovú prácu popri bežnej doručovateľskej činnosti.

Medzi prácu navyše patrí napríklad odpočet plynu, predaj žrebov či ponúkanie úverov.
Vyššie platy

Poštári doteraz prácu popri doručovaní klasických zásielok robili povinne. No Slovenská pošta sa odpočty plynu či ponúkanie úverov rozhodla oddeliť a začleniť do takzvaných doplnkových, dobrovoľne plnených povinností.

Hovorkyňa Slovenskej pošty Stanislava Pondelová vysvetlila, že o dobrovoľné povinnosti môže zamestnanec pošty sám požiadať. Patrí mu za to vyššia prémia, teda na svojom účte uvidí na konci mesiaca viac peňazí.

„Vyše 90 percent zamestnancov pobočkovej siete Slovenskej pošty dalo najavo záujem o využitie tejto možnosť,“ spresnila Pondelová.

Toto číslo nemusí byť konečné. Ostatní zamestnanci môžu podľa Pondelovej kedykoľvek požiadať o nové úlohy, je to iba na nich.

Keby aj nové činnosti robiť nechceli, nebudú za to žiadnym spôsobom znevýhodňovaní v porovnaní s tými, ktorí sa rozhodli pre viac práce.

Predsedníčka Odborového zväzu pôšt a logistiky Žofia Lehotská povedala, že s novým systémom odmeňovania súhlasili aj odbory. No nie všetci pracovníci pošty s tým súhlasia.

„Odpočet plynu počas pracovného týždňa sa dá robiť, len keď sú odberatelia plynu doma. To znamená, že môj pracovný čas by bol od rána do večera,“ povedala denníku SME poštárka, ktorej meno má redakcia k dispozícii.
Využitie kapitálu

Odborníci s rozhodnutím Slovenskej pošty problém nemajú. Ako povedal analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana, ak pošta vykonáva odpočty na čisto komerčnej báze, je to na štátny podnik zaujímavý krok v snahe využiť existujúci potenciál.

„Prečo však podnik musí byť štátny, ak neustále rastie podiel služieb komerčného charakteru?“ opýtal sa Ďurana.

Záujem o klasické poštové služby sa naďalej znižuje. Vlani klesli tržby pošty z tradičných poštových služieb o osem miliónov eur.

Marek Poracký

Sme, 30.8.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards